| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pune o plomba la masea?, trebuie batuta cu ceva sau cum?

Răspuns Câştigător
| seby005 a răspuns:

Nu. o plomba la masea se pune dupa ce s-a facut tratamentul la maseaua respectiva(scoaterea nervului, opturatia de canal, curatarea bine cu freza a locului respectiv)plomba este o consistenta (ca si cea a cimentului )ca si o pasta lichida care dupa ceva timp se intareste.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o pastă care se întărește la aplicarea ei pe măsea.
Pa, pa.

| seby005 a răspuns:

Pentru kardon nu exista plomba cu,, laser,, exista plomba fotopolimerizabila care se fotoploimerizeaza(se intareste) cu ajutorul unei aparat(lampa)care poate fi cu led sau plasma (nu e laser) cu stima.

| Chrysk2 a răspuns:

Iti da cu ciocanul pana se nituieste rolling on the floor

| MadduM a răspuns:

Frica de dentist. O cunosc foarte bine. Plomba, nu te doare. Crede-mă, deci mie îmi e frică atât de mult de dentist, dar fi atent : du-te singur, pentru. că dacă te duci cu cineva o să ai emoții și mai mari! Caută UN DENTIST bun, recomandat de mai multe persoane și încearcă să vezi cum se poartă. Prima dată când te duci la el TE VA CONSULTA, nimic mai mult. Te va chema peste 1-2 luni și îi poți spune să lucreze încet.
Când te doare, oprește-l și peste câteva minute îi poți zice să înceapă din nou.
Sper că te-am ajutat și baftă!
SĂ NU ÎȚI FIE FRICĂ! GÂNDEȘTE-TE CĂ PÂNĂ LA URMĂ DUREREA SE VA ACCENTUA ȘI ATUNCI CHIAR VEI DORI SĂ FII LA DENTIST!

| DizzYuzzY a răspuns:

Mergi la un dentist. Eu unul nu am avut niciodata nevoie de o plomba...dar am cativa prieteni care si-au plombat toate maselele si au dat o multime de banihappy si nu a duruthee hee

| kardon a răspuns:

In primul rind, cind mergi la dentist, el decide daca e cazul sau, iar daca ai nevoie, atunci nu e atit de simplu, mai intii ti se limiteaza zona, se curata locul, canalele, dar daca e mai complicat atunci dureaza mai mult timp, intr-o zi una, in alta zi alta. Apoi dupa toate manipulatiile, se si aplica plomba, daca e fc cu laser atunci e mult mai usor si mai estetic, dar in cazul simplu e aceeasi procedura, dupa ce ti sa aplicat plomba, se netezeste suprafata si gata e ca noua.Nu e nici un fel de "trebuie batuta cu ceva"