| Elelena a întrebat:

Daca am -12 dioptria, se poate opera cu laserul? Vreau doar experiențe proprii cu dioptrii mari dacă puteți sa mi spuneți, fara lucruri de genul " intreaba oftalmologul" Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| MihaiCosta a răspuns:

Operația cu laser pentru reducerea dioptriilor este o procedură care poate fi efectuată pentru miopii, hipermetropii și astigmatisme. Totuși, există câteva aspecte importante de luat în considerare:

Miopia (dioptrii negative): Pentru miopii cu dioptrii mari (de peste 7-8 dioptrii, chiar până la -30D), operația cu laser poate fi o opțiune. Cu toate acestea, dacă corneea este prea subțire (sub 500 microni), intervenția cu laserul poate prezenta riscuri

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa întrebi oftalmologul. Numai el poate da un răspuns după un consult.

| dullcat a răspuns:

Ti se spune sa intrebi oftalmologul pentru ca asta e primul lucru pe care trebuie sa-l faci, sa intrebi un medic specialist.Nu toata lumea este apta pentru o astfel de opeartie, trebuie sa ai dioptria stabilizata de mai multi ani si mai exista niste conditii care tin de varsta etc.

| J0B0MAT a răspuns:

Da se poate, dar normal că trebuie să vorbești cu doctorul.Numai el îți poate spune sigur, depinde de persoană, de ce probleme găsește, îți va face o grămadă de analize să vadă dacă e ok sau nu.Nu toate persoanele sunt la fel, chiar dacă dioptria e aceeași, diferă foarte multe lucruri la ochi.

| Dragobeta a răspuns:

La -12, numai si numai cu oftalmologul sa te sfatuiesti. Lasa sfaturile copiilor de aici.