| OmuFoarfeca a întrebat:

Daca am datorii la intretinere mai mari de 1000 ron administratia imi poate iainta dosara? si as vrea sa vad unde scrie asta mersi mut

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poate da in judecata, sa obtina o hotarare si apoi sa te execute silit, conform L.230/2007 privind asociatiile de proprietari, citez:
"ART.50.(1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a acţiona în justiţie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Acţiunea asociaţiei de proprietari este scutitã de taxã de timbru.
(3) Sentinţa datã în favoarea asociaţiei de proprietari, pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusã în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisã de Codul de procedurã civilã."
P.S. Esti foarte dator si limbii romane, uita-te cate greseli ai facut intr-o fraza simpla.