| bogdannn114 a întrebat:

Daca ma uit acum intr-o oglinda, asa ma vad si altii in realitate?

8 răspunsuri:
| EU13Nmc a răspuns:

Nu, imaginea e aceeasi dar perceptia e una diferita in functie de ce crezi tu despre tine .....ca sa iti dau un exemplu sa zicem ca te crezi urat si ai o parere proasta despre tine, in timp ce in reflexia ta tu ti-ai vedea intr-o lumina proasta si plina de defecte cineva care are o parere buna ar putea sa iti vada doar partile bune si sa iti ignore defectele

| BogdanM275 a răspuns:

Din punct de vedere vizual da.

| Skarr a răspuns:

E reflexia ta. Deci nu. Practic totul e invers. Când ridici mana dreapta in oglinda apare tot în dreapta in loc să fie în stânga cum te vad ceilalți. Daca ți face cineva o poza și te uiți la tine s-ar putea să ți se pară ca arăți mai urat decât în oglindă. Dar de fapt nu ești obișnuit să te vezi așa. Deci nu ești mai urat in poze doar nu ești obișnuit să te vezi așa.

| bogdannn114 explică (pentru Skarr):

Pai si cum se face ca daca ma mai uit cu inca un prieten in oglinda, eu il vad pe el in oglinda la fel ca in realitate

| Skarr a răspuns (pentru bogdannn114):

Nu îl vezi la fel. E un pic diferit de exemplu dacă are parul dat in dreapta tu l ai vedea în stânga. Dar în oglinda o să l vezi că îl are în dreapta. Tu ești obișnuit să l vezi deci în oglindă ți se pare că arată cam la fel. Așa te vad și ceilalți pe tine cum îl vezi tu pe el. Doar că tu nu ești obișnuit să te vezi din perspectiva altora și atunci ți se pare că arăți altfel, mai urat poate. Dar da pentru alții arăți cam la fel în oglindă și în realitate. Cu mici diferente.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Nu, ei te vad cum te-ai vedea intr-o poza facuta cu camera de pe spatele telefonului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema nu este de văd, ci cum interpretează ceea ce văd. Iar înafară de aparatul optic, care este o cameră foto digitală, fiecare are un interpretor de imagini personal.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu, mai e si mirosul