| bestia a întrebat:

Daca nu am lucrat niciodata, pot primi indemnizatia pentru mamici? Si ce suma reprezinta aceasta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poti primi, conform OUG nr.111/2010, art.2, alin.1, este conditie obligatorie ca in ultimele 12 luni anterioare nasterii sa fi obtinut venituri supuse impozitului pe venit conform L.571/2003 (Codul fiscal). Exista si exceptii, respectiv mai multe situatii, care inlocuiesc aceasta conditie, te poti uita daca te incadrezi in vreuna dintre ele, sunt prevazute la art.2, alin.5 si daca te incadrezi atunci vei primi. Numai bine!

2 răspunsuri:
| vicentiu33 a răspuns:

Imi pare rau dar trebuie sa ai minim 12 luni de munca LA ULTIMUL LOC DE MUNCA

| bestia explică:

Multumesc.