| Joker3134 a întrebat:

Dacă nu dormi noaptea timp de 4 ani iti distrugi sănătatea gen ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se zvoneste riscul de cancer care se stabileste in organism datorita lipsei unor elemente importante pentru functionarea ideala a organismului

| doctorandus a răspuns:

Nu, deoarece poti sa dormi ziua.

| Sn4k3 a răspuns:

Doar o sa te ''deregleze'' putin (presupun ca te referi sa dormi ziua si nu noaptea). Daca zici sa nu dormi deloc, e logic ca nu-i posibil pentru 4 ani. Poti cauta efectele privarii de somn pe google daca te intereseaza. Pe scurt: probleme de comportament, memorie (se poate ajunge pana la deteriorare cerebrala), sanatate (inima), halucinatii etc. Cica recordul e de 11 zile.

| aXy99 a răspuns:

Depinde. Daca dormi 8 ore pe zi (pe zi la propriu, deci nu noaptea), te vei obisnui sa dormi asa si nu vei avea nicio problema. Drept dovada: eu. Analizele au iesit foarte bune dupa 2 ani in care m-am culcat dimineata.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Îți distrugi creierul, în primul rând. Apoi și altele.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiZdr a răspuns (pentru Joker3134):

Iti distruge creierul deoarece el nu are repaus ca la un om normal, el funcitoneaza zi si nopate, iar faptul acesta te va duce la pierdera memoriei.

| StrongHeart a răspuns (pentru CristiZdr):

Total de acord, am avut cativa ani in care dormeam foarte putin si crede-ma o iei razna dupa un timp.
Organismu are nevoie de odihna si in mod normal trebuie sa functionezi ziua si noaptea sa te odihnesti pentru ca ai nevoie de energia soarelui la fel de mult ca plantele de exemplu.

| supadeceapa a răspuns (pentru Joker3134):

În toate sensurile, gândește-te câte face creierul tău într-o zi, fiecare acțiune pornește de acolo, să nu îl lași să se odihnească înseamnă să-l forțezi și să-l alterezi, îți distrugi memoria, viteza de reacție, capacitatea de concentrare și gândire, îți influențează anumiți hormoni care se produc în timpul somnului, crește riscul pentru anumite boli (și fizice, și psihice) ș.a.m.d.

Acum nu trebuie să intri in panică dacă ai avut asta doar pe o perioadă scurtă, toți avem măcar o dată în viața insomnie când avem o perioadă mai stresantă sau un necaz etc. Dar e bine să știi că nu e sănătos să pierzi nopțile și să eviți asta pe cât posibil.

| chuckmanson a răspuns:

Dacă nu dormi deloc o lună mori!

| WID a răspuns:

Uita-te la intrebarile mele si vei afla ce patesti. Sunt exemplul perfect.