| marius031 a întrebat:

Daca trimit un colet lu cineva din alt oras prin posta romana cu ramburs, el este obligat sa trimita banii nu? sau poate sa nu ii mai trimita...

Nu am trimis niciodata si nu stiu care e treaba...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Destinatarul nu trimite banii, el plateste la posta atunci cand ridica trimiterea ta si posta iti va da banii.
Daca nu plateste nu poate ridica trimiterea. De asemenea poate renunta la ridicare si posta iti va restitui coletul.

| Mihaela1964 a răspuns:

E instiintat de catre posta romana ca are un colet, merge la posta, plateste si-l ridica. Posta iti va trimite in cateva zile o instiintare ca ai ceva de ridicat, mergi la posta si iei banii.

| Everestcompany a răspuns:

Postasul/ posta nu ii va da coletul, pana cand nu plateste contravaloarea coletului, adica suma ramburs. El nu este obligat sa accepte coletul. In schimb, e obligat sa dea postasului suma ramburs daca doreste acel colet.

| Sausage a răspuns:

Da este obligat, adica nu i se va da pachetul pana nu il plateste

| Monda_Velu_2000 a răspuns:

Este obligat sa trimita bani altfel nu primeste coletul.winking