| LeonardRoller a întrebat:

Dati-mi exemple de munti, podisuri si campii din Rusia. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Francesca17 a răspuns:

Bunahappy.Cred ca te pot ajuta :
Munti :Munții Caucaz (cu Muntele Elbrus, 5. 633m, cel mai înalt vârf din Rusia și Europa), Munții Altai, Munții Verhoiansk, Muntii Altai;
Campii :Campia Rusa
Podisuri : Podisul Valdai
- Podisul Central Rus
- Podisul Volgai
Sper ca te-am ajutat :X :X :X!
Scuze ca nu am dat mai multe exemple la CAMPII happy!
Numai bine happy!

2 răspunsuri:
| Alina_9592 a răspuns:

Munti:
-Ural
-Narodnaia
-Caucaz
-Elbrus
-Alpii
-Verhoiansk
-Colima
-Saian
-Cerski
-Iablonovi
-Stanovoi
-Altai

campii:
-Marea Campie Rusa
-Marea Campie a Siberiei de vest

podisuri:
-Podisul Valdai
-Podisul Central Rus
-Podisul Volgăi
Sper ca am putut sa te ajut!big grin Funda?

| irynutza a răspuns:

Cea mai mare parte a țării este formată din câmpii vaste, atât în partea europeană cât și în cea asiatică, aceasta din urmă fiind cunoscută cu numele generic de Siberia. Aceste câmpii sunt în mod predominant stepe în sud, iar în nord sunt câmpii acoperite cu păduri, cu tundră pe coasta nordică. Permafrostul (zone din Siberia și Orientul Îndepărtat) ocupă mai mult de jumătate din teritoriul Rusiei. Lanțurile muntoase sunt întâlnite de-a lungul frontierelor de sud, așa cum sunt Munții Caucaz (cu Muntele Elbrus, 5. 633m, cel mai înalt vârf din Rusia și Europa), Munții Altai, Munții Verhoiansk și vulcanii din Peninsula Kamceatka. În zona centrală se află Munții Ural, un lanț muntos care se întinde de la nord la sud și care împarte în mod convențional Eurasia în două continente, cel european și asiatic.

Rusia are un litoral foarte extins, de peste 37.000 km de-a lungul Oceanului Arctic și a celui Pacific, ca și de-a lungul unor mări închise sau seminînchise, precum Marea Baltică, Marea Neagră sau Marea Caspică. Cele mai importante insule rusești sunt Novaia Zemlia și Teritoriul Franz Jozef, Insulele Novosibirsk, Insula Wrangel, Insulele Kurile și Sahalin. (Vezi și Lista insulelor rusești ).

În Rusia se află câteva dintre cele mai mari râuri, ca lungime și/sau ca debit din lume. Pentru mai multe amănunte vezi și Râurile Rusiei.

Printre cele mai importante lacuri din Rusia se numără Lacul Baikal (lacul cel mai adânc, cu cel mai mare volum de apă dulce din lume), Lacul Ladoga și Lacul Onega. (Vezi și Lista lacurilor rusești ).