| Whiterainbow123 a întrebat:

Dau funda primului și deopotriva celui mai detaliat răspuns la întrebarea pe care am să o desfășor. Site-ul Alibaba contine produse de mana a doua( second hand) sau? As dori sa-mi achiziționez o trotineta electrica.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Site-ul Alibaba, ca si Amazon sau multe alte site-uri de magazine virtuale, are si produse "de mana a 2-a", plasate de cate un vanzator, dar si produse noi re-vandute.
Le poti deosebi dupa stocul pus la vanzare. Daca este o singura bucata, atunci sigur este vorba de un produs deja folosit.
Daca stocul este de cateva zeci sau si mai multe, atunci aceea marfa este preluata de la producator si vandut mai departe pe site. Deseori, producatorul sau distribuitorul en-gros trimite direct marfa la cumparator, iar vanzatorul de pe site isi ia doar comisionul din vanzare.

| Whiterainbow123 explică (pentru Bula):

Mai bine nu ma complic. Dar nu stii de unde ași putea sa-mi achiziționeze o trotineta electrica Yongkang?

| Bula a răspuns (pentru Whiterainbow123):

Incearca sa vorbesti cu cei de la un magazin /depozit /importator chinezesc.

4 răspunsuri:
| Gabriel_Liviu_1987 a răspuns:

Unu la mana, nu-ti recomand acel site pentru ca nu este securizat de serviciile Google.
Doi la mana nu merita sa risti sa-ti iei o teapa si o paguba in portofel fie mare fie mica.
Incearca sa cauti un alt site, cum ar fi Amazon, acolo produsele nu sunt la mana a doua si le iei mult mai ieftin.

| Whiterainbow123 explică (pentru Gabriel_Liviu_1987):

Imi pare rau ca nu ti-am acordat funda, din păcate nu pot să acord decât una. sad