| AndreiAntiTot12 a întrebat:

De ce apa se afla in 3 stari gazoasa, lichida si solida? eu din ce am inteles inca nu stim de ce anume!

Răspuns Câştigător
| Ax3LdeV a răspuns:

De circuitul apei in natura ai auzit?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista 4 stari cunoscute in natura: solid, lichid, gazos si plasma.

Nu toate materialele pot lua toate formele, din motive fizico-chimice.
Un asemenea material este apa care poate lua 3 stari intr-un interval de temperatura relativ mic (100 grade Celsius) din cauza ca are in componenta doua elemente chimice care, la temperatura noastra "normala" compun molecule care au deja forma de gaze.
Starea de plasma se formeaza la temperaturi de mii de grade, la care insa nici hidrogenul, nici oxigenul nu mai formeaza legatura moleculara, deci nu mai exista ca matrial definit.

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru că logic vorbind, din cele 118 elemente rezultă mii de combinaţii iar din acele combinaţii măcar una trebuia să se afle în cele trei stări gaz, lichid, solid.
Se poate să greşesc dar cred că stările de agregare au fost observate şi studiate pe apă.

| Fatayou a răspuns:

Lichid: apa laughing
Solid: gheata
Gazos: vapori
Din cate stii si tu de la chimie, stii ca formula apei e H2O, dar stii ca hidrogenul si oxigenul se mai degaja in aer prin descompunere sau prin alte reactii chimice.

| Naty_Naty_1995 a răspuns:

Pentru ca apa poate fi apa aceea pe care o bem sub forma lichida, poate fi sub stare solida cand ingheata cand devine gheata sau cand este foarte cald si "se usca" devine vapori. Presupun că ai auzit de "aer cu umezeala".