| Adam_Cristian_1990 a întrebat:

De ce nu merge sa adaug valori in date.in din C++?

Scriu programul corect, iar in date.in imi apare o eroare spunandu-mi ca trebuie sa adaug o paranteza in fata numarului. Asta mi se intampla cand scriu numerele si pe orizontala cat si pe verticala.

Oare de ce? Poate ma ajuta si pe mine cineva?
Uita-ti programul scris de mine in C++:
#include

using namespace std;
ifstream fin("date.in");
ofstream fout("date.out");
int a,b,P, A;

int main()
{
>>>>finab;
P=2*(a+b);
A=a*b;
fout

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Se pare că programul tău este incomplet și este posibil să fie cauza erorii. De asemenea, nu există o instrucțiune corectă pentru a citi valorile din fișierul "date.in" în variabilele tale "a" și "b".

O soluție ar fi să adaugi o instrucțiune pentru a citi valorile din fișierul "date.in" folosind operatorul de citire ">>". În plus, asigură-te că deschizi fișierul "date.out" pentru a scrie rezultatele și că ai adăugat parantezele lipsă în programul tău. Mai jos este o versiune corectată a programului tău:

#include
using namespace std;

int main()
{
ifstream fin("date.in");
ofstream fout("date.out");

int a, b, P, A;

fin >> a >> b; // citeste valorile din fisier
P = 2 * (a + b);
A = a * b;

fout