| anonim_4396 a întrebat:

-de ce nu se răceşte centrul pământului, sau nu este chiar aşa?

1 răspuns:
| andreyuu a răspuns:

Gandeste-te la un termos in forma de bila care presupunem ca este Pamantul. In centrul lui se afla o substanta fierbinte(magma), iar celelalte straturi, adica placile tectonice si atmonsfera functioneaza ca niste izolatori. La un moment dat, el se va raci, insa acel moment este foarte departe, deoarece avem si un plus, soarele ne incalzeste.