| Claudiu_Mateas_1985 a întrebat:

Ce credeti ca se afla in centrul pamantului?

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Un miez de fier.

| WR104 a răspuns:

Ce credem?
Se stie de ceva timp ce se afla in centrul pamantului.
http://www.descopera.ro/......pamantului

| Dash a răspuns:

Nucleul

| Wehrmacht a răspuns:

Bautura.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu stiu unde citisem eu ca in centrul pamantului se afla gheata. Tre sa ma reapuc de citit Geografia fizica.

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da mai, o fi gheata pe care si-o pune Basescu in whiskey la Golden Blitz. Dar si eu sunt nedumerit ce fel de ghiata o fi, ca din cate stiu prin centrul pamantului sunt 4-5 000 C temperaturi asemanatoare cu cele din petele solare.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Hombre):

Gheata lui Basescu- cornila, e in flacari. Acolo se duce el dupa ce crapa,.

| darrio2007 a răspuns:

In centrul Pământului se află "miezul" sau "nucleul Pământului" (cu grosimea de aprox. 3.400 km), de consistență fluidă, alcătuit din elemente grele (metale grele mai ales fier), unde au loc reacții atomice de fuziune în condițiile unor temperaturi și presiuni ridicate.

| Inferno a răspuns (pentru darrio2007):

"au loc reacții atomice de fuziune "
O planeta ca sa fie planeta nu trebuie sa intretina reactii de fuziune. De unde ai luat informatia?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Inferno):

Parca pe wikipedia am citit si eu acelasi lucru.

Nu stiu de ce am impresia ca daca dai o cautare cu raspunsul lui o sa gasesti articolul respectiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Reactii atomice?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Ti-am scris asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Inferno):

Structura Pamantului.De Ghe.Ionescu.Aparitie 2005.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

daca ar fi fuziune atomica ar fi si o radiatie de nici nu ai avea timp sa clipesti o singura data.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta si tu pe net.Eu nu sunt geolog sa stiu asta.Asta am citit in acea carte.Ok?

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai ce e pe net nu e intotdeauna adevarat sau nu este explicat corect. Fuziunea atomica degaja si radiatie foarte mare. nu are cum sa fie fuziune atomica. sunt elemente grele la temperatura foarte mare care produc si degaja energie. asta este cu totul altceva.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e fuziune, e fisiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

In miezul Pamantului e vorba de fisiune, nu de fuziune.

| totElodia a răspuns:

Nucleu, ce pnm sa fie?!

| Biggiesan a răspuns:

Se afla Jules Verne, a calatorit cu personajele lui si nu s-a mai intors, si-au facut resedinta acolo.

| oliviaaa a răspuns:

Pai desigur ca in centrul pamintului se afla lava nucleul. si caldura. dar cu putina imaginatie fiecare isi poate inchipui orice. in orice caz te sfatui sa citesti CALATORIE IN CENTRUL PAMINTULUI CE JULES VERNE sau cel putin filmul sal vizionezi este foarte interesant si mi-as dori sa fie fix ca in carte sau film. in realitate. happy dar evident e imposibil. succes

| relu008 a răspuns:

Magma fierbinte.

| MarioOnette a răspuns:

E nucleul uite la filmul The Core nu e cine stie ce da merge

| Wøodenpints a răspuns:

ţâţe. Pământul e umplut cu ţâţe.

| Shatteredx a răspuns:

Majun

| mihaitaLGP a răspuns:

Ti-a raspuns corect WR104 si Inferno.

| CandyHearts a răspuns:

Eu zic ca in centrul pamantului este lava, cel putin asa se spune ca centrul pamantului e foarte cald, asa ca numai lava poate fi ca iad nu cred... laughing

| shmata a răspuns:

O surpriza ca la un ou kinder, ceva mai mare.

| Johanndjmt2 a răspuns:

Din ceea ce stiu :
In centrul pamantului se afla un nucleu de fier topit.
Acesta este influentat de rotatia pamantului si genereaza campul magnetic ( Ce ne protejeaza atmosfera de furtuniile solare )

| Ionuț_Ioan_1958 a răspuns:

E o intrebare foarte dilicila. Toata lumea de bun simt ar spune ca acolo sunt metalele grele (elemente cu masa atomica mare) evident in fuctie de raspandirea lor naturala dar nu neaparat. Atata timp cat nu vom putea recolta probe materiale, com opera cu speculatii.
Problema se pune altfel dar aici lucram cu multe necunoscute.
Sa luam un episod mai indepartat din trecutul Pamantului cand acesta (se pare, desi ar fi bine sa stim exact pentru a si putea lucra cu calcule) ca pamantul avea o masa cu putin mai mica decat cea de acum, o viteza unghiulara cam dubla (parsonal ma ocup de problemele acestea si am niste "secrete" in sensul de a se determina acceleratia unghiulara de franare) si o temperatura medie la suprafata de cca 6-7 ori mai mare (masurata in K).
In aceste conditii forta centrifuga ar si creat o selectie a elementelor dupa densitate pe baza fortei lui Arhimede care sa dezvolta in acest caz.
Forta Arhimede se va compune cu cea gravitationala det in sens real. Oricine ar spune ca in centrul Pamantului ar fi maxim campul gravitational Eroare. Noi obisnuim sa sa simplificam calculele legate de campul gravitational la distanta al unui astri ca fiind concentrat in centrul de masa. E numai un artificiu formal. In realitate in centrul Pamantului sau orice astru, suma campirilor de vectori se anuleaza. Incercat sa parcurgeti fie si mental un astfel de camp de vectori.
In consecinta campul gravitational maxim va fi chiar la suprafata planetei.
Astfel compunand forta centrifuga cu cea gravitationala perciesa de la centru spra exterior constatam ca efectul de separare gravitationala e mazim la exterior.
Aici vom gasi si elementele grale si nu in centrul Pamantului.Deci e se gaseste incentrul pamantului?
Ce a ramas practic neschimbat din trecutul geologic, din peroada incandescenta.
Parea mea e ca aici avem substanta sub o forma speciala de pasma (nici macar atomi neutri).
E f. laborios sa explic de ce.