| lorena1gianinak a întrebat:

E adevărata chestia aia ca dacă îți curge sânge din nas trebuie sa ridici o mana și îți trece? laughing mi se pare stupid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Chestia funcționează.
Când curge sânge din nas fără să ne fi lovit, înseamnă că avem tensiune arterială mare; și dacă vasul de sânge nu se spărgea la acel nivel, atunci s-ar fi spart la nivelul creierului și asta însemna paralizie sau semi-paralizie.
De aceea trebuie să ne ținem tensiunea arterială sub control. Nici prea mare, nici prea mică.

| Frank51 a răspuns:

E mit.

Te apleci înainte și strângi tare nara 5 minute.

| Dismally a răspuns:

Asa se credea pe vremuri dar nu te ajuta. Trebuie sa tii apasat nasul cateva minute.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu. În realitate, te apleci puțin înainte (nu înapoi, cum se crede, pentru că-ți ajunge sângele în sinusuri, apoi la plămâni) și să-ți ții nasul cu două degete.

| Eireann a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

De fapt cel mai probabil il inghiti si ajunge in stomac, foarte rar poate sa ajunga in plamani. Si nu trebuie sa tii nasul, e suficient sa tii nara care sangereaza si sa aplici presiune asa cum se face cu orice rana ca sa opresti sangerarea.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Ridicam și ambele picioare nimic tot curgea sânge pana intr-o zi mi-a venit o indeie sa stau cu capul in sus ca sângele sa se ducă înapoi

Eram sa leșin -_-

| Mopmop a răspuns:

Are o explicatie logica daca te gandesti un pic...
Avand mana sus sistemul circulator va fi obligat sa irige mana care este ridicata. Gen fluxul de sange este directionat cu prioritate acolo.
Masura trebuie dublata de aplicarea presiunii pe nara respectiva.

| florin926481f a răspuns (pentru Mopmop):

Pare plauzibila explicatia ta dar d.p.d.v medical recomandarile sunt sa stai in picioare si sa apesi pe nara din care curge sange.Mi s-a intamplat sa imi curga sange din nas si sa stau intins in timp ce apas pe nara, mai aveam putin si ma inecam cu sange.

| geoconda a răspuns:

Este adevărat

| florin926481f a răspuns:

Asta e din batrani, dar nu e adevarat.

| darctron a răspuns:

Așa și este