| bleakk a întrebat:

Este corecta expresia "a murit de batranete" conform realitatii? Sa mori de "batranete", adica? Ca tot de o boala a murit.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Da este corect, nu mori de boala, mori din cauza ca cedeaza inima, oasele, muschii etc... crezi ca cei batrani trebuie sa fie neaparat bolnavi? Asa e la noi in Romania dar in majoritatea tarilor batranii fac si sporturi.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Adica degeaba.sa nu ai nimic si mori.

| Mădă0611 a răspuns:

Asa si asa. In fiecare secunda mor milioane sau miliarde de celule din corpul tau, ele sunt inlocuite rapid, dar inlocuitorul, clona celulei, nu mai e perfecta, ca prima, a treia clona e mai imperfecta, si tot asa, pana cand n-o sa se mai poata clona, si acel loc o sa ramana neocupat, cand o sa fie mai multe locuri neocupate, organele o sa inceteze sa functioneze corect, sau n-o sa mai functioneze deloc.

| Nonameagain a răspuns:

Se poate sa fii batrin si perfect sanatos, Da, poti muri de batrinete pentru ca organismul este tot mai slabit si la un moment dat...