| eusuntcipi a întrebat:

Este greu sa calatoresti cu trenul de unul singur daca nu ai mai fost in acel loc in care mergi? Iti spune controlorul sau cineva ce statie urmeaza sau scrie undeva? Va rog sa-mi dati un raspuns concret!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu trebul? presupune ca e trenul totusi.

Nu e deloc complicat, in fiecare gara scrie mare de tot unde esti. Si la urma urmei suntem in anul 2019 cred ca toti avem un telefon cu googlemaps pe el sa vedem imediat unde suntem.

| eusuntcipi explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns. la varianta cu Google Maps ma gandeam si eu.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Scrie, dar depinde in ce parte a trenului esti si cum opreste trenul, daca nu ai vizibilitate pana sa iti dai seama ce statie e pleaca deja...

| gogu220 a răspuns:

Dacă nu ai mai fost e bine să întrebi la chişeul de bilete ce staţie este înaintea celei în care vrei să cobori, îl poţi întreba şi pe conductor, dar e bine să stai în primele vagoane şi vezi că pe fiecare gară e scris numele acesteia, sau oraşul în care eşti.
Sper să ai peste 16 ani.

| SEMIHA a răspuns:

Nu este greu să călătorești cu trenul, chiar dacă mergi pentru prima oară într-un anumit loc. Poate doar la modul în care este pe distanță foarte lungă și te plictisești până ajungi la destinație, în rest nu ai probleme. Tehnologia a avansat mult și te poți folosii de telefon sau tabletă etc. Pui adresa și ajungi unde vrei. Controlorul nu îți spune stația care urmează. Trebuie să fii tu atent, să cobori unde trebuie. Deși în anumite orașe, se aude în tren prin microfon o persoană care anunță "următoarea stație este." dar nu la toate. Depinde de fiecare. E frumos să călătorești și cu trenul.

| FratelePetarda a răspuns:

Scrie cand ajungi in statia respectiva sau poti intreba controlorul...sigur ai 12 ani si mergi pentru prima data undeva de unul singur