| anonim_4396 a întrebat:

Exista cursuri de operator calculator? Consta doar in operatii cu fisiere si office? Asta stiu deja.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Operator calculator: sa stii sa instalezi Windows, Linux, Mac OS, sa faci backup si sa restaurezi sisteme/fisiere, sa instalezi programele necesare, sa faci updateuri de cate ori e nevoie, sa blochezi anumite websiteuri periculoase sau care consuma timpul lucratorilor, sa pui calculatoarele in retea, sa configurezi routerele si sa le faci upgrade la firmware, sa cauti si sa elimini virusii, sa protejezi calculatoarele, sa remediezi problemele care apar in folosirea calculatoarelor respective, etc.

6 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Lol, unii nu stiu sa opereze un calculatori si altii stiu prea multe despre cum sa il opereze. Eu am invatat singur tot ce stiu despre el, de ce unii vor cursuri platite? interesant. Bine eu si stau zilnic 16 ore pe el =) daca o conta si asta. Oricum ce anume vrei sa mai inveti despre el? Ceva programe speciale sau doar asa basics? Sunt foarte multe domenii care constau in operarea lui trebuie sa stii dinainte ce anume doresti. Nimeni nu stie tot ce se poate stii. Uite poti invata si aici pe TPU de exemplu, pune o intrebare si ti se raspunde happy

| monster62 a răspuns:

Stiu eu un curs, pe care si eu l-am facut :

firma se numeste "swiss webacademy"

acolo am facut curs de hackering(cum sa ne ferim de hackeri), am instalat multe programe, am invatat ca nu trebuie sa accesam in continuare site-uri la care lacatelul din stanga sus, unde ai scris adresa, este galben sau rosu.

fundita?winking

| monster62 a răspuns (pentru monster62):

Poti cauta unde fima tin cursuri...aceste cursuri dureaza 2-3 luni, depinde ce alegi (poti alege sa faci in particular, dar va costa mai mult. dar poti face si curs neparticular, cu mai multi elevi)

| DryIce a răspuns (pentru monster62):

"acolo am facut curs de hackering" lmfao =) ce anume te-au invatat daca nu te superi? big grin ai zis "cum sa ne ferim de hackeri" ti-au spus metode anti sniffing? au zis de promiscious mode ceva cum se detecteaza retelele malefice tip evil twin? sunt si eu curios, stiu sa fac sniffing da nu stiu cum sa ma feresc de el/altii care fac, lol =) si faza cu nmap anti sniff nu tine adica nu merge, smecheresti ceva la firewall si esti stealth sniffer. Interesant oricum.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

De exemplu de o chestie dintr-asta nimic nu te protejeaza nici un av nimica http://kingofdkingz99.blogspot.ro/......ng_19.html si nu doar pe facebook pe orice de fapt. Sincer nu cred ca exista protectie la asa ceva. E atat de usor sa faci snifful dar e imposibil sa te feresti de el/ de cine face.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Lol nici nu am bagat de seama ca e.ro site-ul rolling on the floor tari romanii astia lmao