| blackboss a întrebat:

Funda!
Cine imi gaseste sensu la expresiile a se da pe brazda, a-si da seama, a face pe cineva cu ou si cu otet, a facezile fripte cuiva, a soate din fire, a taia frunza la caine?

12 răspunsuri:
| SMaricel a răspuns:

A se da pe brazda-a sta mai degeaba
a-si da seama-a si aminti de ceva
a face pe cineva cu ou si cu otet-a spune vorbe urate(injuraturi)
a face zile fripte cuiva-a nu-l lasa in pace, ai face viata amara
a soate din fire-a enerva p cineva fff taree
a taia frunza la caine- asta degeaba, nu face nimic, a face un lucuru inutil sau nefolositor... sper ca tiam de ajutor...plss funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi marcelino da a se da pe brazda nu inseamna a incepe sa muncesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se mai zice la a-si aminti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cls a v-a?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A se da pe brazda-a sta mai degeaba

a-si da seama-a si aminti de ceva

a face pe cineva cu ou si cu otet-a spune vorbe urate(injuraturi)

a face zile fripte cuiva-a nu-l lasa in pace, ai face viata amara

a soate din fire-a enerva p cineva fff taree

a taia frunza la caine- asta degeaba, nu face nimic, a face un lucuru inutil sau nefolositor... sper ca tiam de ajutor...plss funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare d clasa a V-a (ex-u asta il cautam si eu)

| ShoFan a răspuns:

-A se da pe brazda=A munci
-A-si da seama=A realiza
-A face pe cineva cu ou si cu otet=A batjocori
-A taia frunza la caini=A lenevi

| blabla3211 a răspuns:

Esti cumva in clasa a cince-a si iti faci tema? laughing) si eu am exact aceeasi tema dintr-un manual de cls a cincea si uite... imi fac tema cu ajutorul vostru laughing)!

| seby112 a răspuns:

Si eu is in clasa a V-a si la manualul de romana scria la fel la un exercitiu.

| Ionescu_Dan_Andrei_1989 a răspuns:

Exact expresiile astea mi le-a dat ca tema pentru azi happy

| cocococolina a răspuns:

De fspt asa era la manualul de cl. a-VI-a