| Unicooorn2001 a întrebat:

La filologie din ce dau bacul? Si materia din ce clase? Adica gen clasele 9-12 sau 10-12 sau doar materia de a 12.
Dau funda

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca te ajuta http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Istorie, Romana ( obiligatorii)
si la alegere din : Geografie, Logica, Psihologie, Sociologie, Filosofie
La istorie intra doar materia de clasa a 12-a. (IStoria Romaniei)
La romana sunt opere din clasele 9-12 dar daca te apuci la inceputul clasei a 12-a de invatat, nu ai probleme. Eu m-am apucat serios in semestrul 2 si tot am avut timp sa imi termin materiahee hee si mai am 1 luna pana la bac
Logica am invatat in 2 saptamani... foarte usor! happy
Succes!

| NicoletaSimina a răspuns:

Eu sunt la acest profil.Te pot ajuta.In primul an de studiu vei face logica, in al doilea an de studiu vei face psihologie si educatie anteprenoriala, in al treilea an de studiu vei face sociologie si economie, iar in ultimul an de studiu vei face filozofia.Materiile la alegere pentru bacalaureat,pot fi:logica,sociologie, filozofie(foarte rar), economie (foarte rar), psihologie, geografie.Aceste materii se aplica si in cazul profilului stiinte-sociale. Cele mai usoare materii la alegere pentru bacalaureat sunt:geografia, sociologia, logica.Istoria Romaniei si limba si literatura romana sunt materii obligatorii pentru bacalaureat! Competentele le vei avea la:limba engleza, T.I.C, limba si literatura romana (proba orala). Prezenta la competente este obligatorie, altfel nu intri in bacalaureat! Competentele vor fi date inainte de bacalaureatul propriu-zis.La limba si literatura romana vei avea de invatat toata materia, incepand din clasa a 9a si pana la sfarsitul clasei a 12a (eseurile).La Istoria Romaniei vei avea de invatat 9 teme importante.La geografie va trebui sa faci variante dintr-o culegere de pregatire pentru bacalaureat.Trebuie sa stapanesti foarte bine hartile Europei si Romaniei. Daca alegi sa dai a geografie bacalaureatul, trebuie sa stii sa compari unitatile de relief ale Romaniei, iar la Europa trebuie sa stii sa compari statele din Uniunea Europeana, sau din afara Uniunii Europene.Trebuie sa stii sa caracterizezi foarte bine statele din Uniunea Europeana si statele vecine ale Romaniei. Sper ca te-am ajutat!