| anonim_4396 a întrebat:

Help! Am fost acum cateva zile la urgente deoarece am observat ca mi s-a umflat degetul mare de la picior, chiar nu stiu ce s-a intamplat deoarece nu m-am lovit sau ceva, este ca o intepatura de albina. Medicul a spus ca am Panarițiu si ca trebuie sa urmez un tratament, iar daca nu cedeaza infectia, trebuie sa-mi scoata unghia. Dupa 3 zile de antibiotice si tratament nu se vede o diferenta considerabila, este tot umflat, chiar nu stiu acum, cum este scoaterea unghei, doare? Este totusi de la degetul mare de la picior, groasa si solida sad daca mi-o scoate doare interventia? Cum se simte zona fara unghie? in cat timp ar creste alta? deoarece in 3 saptamani am si probe sportive sad

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ti-ai lovit degetul mare sau l-a strans prea tare pantoful si s-a infectat.
Daca se formeaza puroi sub el, trebuie scoasa unghia, iar noua unghie va creste inapoi complet dupa cateva luni.
La probele sportive vei duce scrisoarea medicala, care va tine loc de scutire temporara.