| flycounter46 a întrebat:

Am o problema, eu mi-am fost rupt din unghia de la picior o particica, si cu acea particica cred ca mi-am rupt si din coltul de la ungie din partea stanga, dar unghia nu am rupt-o in totalitate, am rupt-o doar o particica mica. De 2 zile tot am o durere in accea parte este foarte putin rosu si foarte putin umflat, iar de durut ma doare chiar o parte foarte mica, cat un bob de mazare, in rest daca ating unghia nu ma doare absolut nimic, am cautat si am gasit ca s-ar putea sa am unghie incarnate, am folosit o metoda cu ajutorul unei paste de ceapa, a doua zii am inceput sa pot calca pe deget, nu mai ma doare aproape deloc, cand calc nu mai simt o durere asa puternica, si simt ca si cum ar fi un colt micut acolo. Este posibil sa ma fii durut asa degetul din cauza ca mi-a crescut iar acel colt din unghie ce l-am fost rupt? sau am ungie incarnate? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dermdoc a răspuns:

Buna,

Acea inflamatie (rosu, umflat si dureros) pe care o ai la deget a aparut in urma traumatismului de smulgere a unghiei. Este vorba despre "paronichie acuta" (panaritiu). Urmatorul pas este sa renunti la "pasta de ceapa" care desi are proprietati antiinflamatorii recunoscute aduce un beneficiu minim. Poti incerca insa sa folosesti substante antiseptice (Betadine solutie, solutie Castellani sau chiar apa oxigenata sau banalul spirt) de doua ori pe zi si sa stergi zona cu o compresa sterila, lasi sa se usuce substanta antiseptica si apoi sa aplici Fucicort crema de doua ori pe zi (dimineata si seara) timp de 4-5 zile. Daca lucrurile nu se amelioreaza semnificativ este momentul pentru o vizita la dermatolog (pentru antibiotice pastile sau interventie chirurgicala) pentru ca un panaritiu care nu se vindeca se poate complica cu celulita (inflamatia/infectia stratului de grasime de sub piele) sau chiar cu osteita (afectarea falangei distale - osul de la degetul cu probleme). Odata cu vizita la dermatolog vei afla si daca unghia este sau nu incarnata.

Succes!