| BETTY_3018 a întrebat:

Help. vreau sa imi ziceti cum se transforma un nr. din baza 5 in baza 10

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu cum sa iti explic da si tu un nr sau uite un ex :123 in baza 5=3x5(la puterea 0)+2x5(la puterea 1)+1x5(la puterea 2)=38 in baza 10. Ai inteles ceva? :d

1 răspuns:
| คηĐЯээд a răspuns:

Buna.
Deci, poti amplifica toata fractia cu 2.
Si sus vine numarul respectiv pe care il ai tu inmultit cu 2.
Apoi baza care este 5 inmultit cu 2 [pentru ca am amplificat] ne da 10.
Sper ca te-am ajutat si sper ca ai inteles.
Dar daca nu intelegi ceva din clasa, trebuie sa ii spui doamnei tale profesoare sa iti explice, pentru ca asta e slujba ei.
Bafta.
Pa-Pawave