| BrokenWings a întrebat:

Hey! dupa cum stiti am avut de facut o macheta la fizica. Am ales un vulcan. Trebuie sa il si prezint asa ca mi-am notat pe o hartie tot felul: ce materiale am folosit pentru al realiza, ce greutati am avut si cum l-am facut sa erupa. Mai am nevoie de niste generalitati despre vulcani, ceva usor, nu ce este pe net deoarece nu imi place pentru. ca se folosesc termeni stiintifici. Vreau ceva clar si pe intelesul colegilor big grinbig grin mersi anticipat:*:X:X:X

1 răspuns:
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Prin vulcan se înţelege atât formaţia geologică de formă conică formată prin erupţia lavelor, cenuşelor şi gazelor dintr-un focar cu topituri magmatice situate în adâncime cât şi deschizătura din scoarţa terestră care emite rocă topită sau parţial topită (lava), cenuşă şi gaze.Deschizătura poate fi o crăpătură sau o gaură (mai mult sau puţin rotundă), caz în care se numeşte „crater". O caldeiră este bazinul în formă de căldare format prin aşezarea părţii de sus a conului vulcanic, ea având uneori crăpături sau crater(e).

sper ca am fost oarecum de ajutor.