| BrokenWings a întrebat:

Trebuie sa fac o macheta pentru scoala: un vulcan big grin cateva idei va rog? nu stiu cat de mare sa il fac, cum sa il fac sa erupa, sau ce materiale sa folosesc happy dau >fundita:

Răspuns Câştigător
| LetyArob a răspuns:

Conul il faci din carton gros si-ii lipesti si pe fund tot carton.Lasi loc inauntru cam de un pahar inalt de bere.Gura paharului sa fie la 1 cm in interiorul conului.In pahar pui o lingurita de praf de copt(sau chiar mai mult, faci intai proba acasa). Cand vrei sa erupa torni apa in pahar. Vopsesti vulcanul(cartonul)in culoarea potrivita.Incearca cu rabdare si vei primi un 10, iar eu astept fundita! Mult succes!

2 răspunsuri:
| Bianqita a răspuns:

Uite...banuiesc ca la tine un oras sunt librarii unde gasesti lut, pentru modelare, in functie de gramaj variaza si preturile dar nu e foarte scump.Il poti modela pe o bucata de placaj, ii faci o gaura inauntru, destul de adanca si pui bicarbonat si in momentul in care vrei sa erupa, pui otet sau lamaie. O sa iasa "lava" alba da nah...hee hee

| scarlett_3443 a răspuns:

Pentru. vulcan faci exact cum au spus fetele dar pentru lava rosie poti folosi si colorant rosu sau praf de vopsit ouale de pastibig grin