| lucib a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum se foloseste windows movie maker si la ce ajuta?

Răspuns Câştigător
| <3dark-shadows<3 a răspuns:

E simplu de lucrat cu el. Cu Movie Maker poti face mini filmulete pe muzica dorita cu imagini.

La inceput iti alegi melodia sau o inregistrare ce vrei tu si o pui acolo laughing O iei pur si simplu cu click-ul si ii dai drumu acolo sa se incarce, dupa care o muti jos, dar nu mai stiu pe care "bara" prima sau a doua, parca a doua, nu l-am mai folosit de multwinking Dupa care la fel faci si cu pozele le iei si pur si simplu le dai drumu langa casuta neagra unde iti va aparea tie videoclipul creat de tine, iar dupa in ordinea dorita de tine le asezi jos pe prima bara. Iti poti alege cat timp sa vezi pozele 5 secunde mai putin mai mult. Are efecte de poza veche sau sa apara poza dint-ro stea, e dragut. Daca nu ai inteles ce am insirat eu aici, sper sa te ajute altcineva sau poti cauta tutoriale pe google big grin

6 răspunsuri:
| Baiaaanca a răspuns:

Poti sa creezi cu el filmuete din poze.si poti sa pui o melodie pe fundalhappy

| GabiCh93 a răspuns:

Este ca un Powerpoint dar mai evoluat un pic. nu mult fiindca tranzitiile si efectele pe care le poti folosi sunt destul de putine si de rudimentare, astfel incat nu poti sa faci chiar ceva deosebit, ci mai mult ceva simplu. Are multe puncte slabe, printre care timpul enorm de asteptare, la sfarsit, cand convertesti proiectul in film. wmv (ca asta e formatul) astepti in jur de o jumatate de ora la convertirea a 10 minute de film.

| Alecsanndraa a răspuns:

Este pentru filmulete

| TheForeignConstantin a răspuns:

Google it... OR wiki it: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Movie_Maker

Invatati-va sa va folositi de Wikipedia. E mai bun decat un dicitonar explicativ de sute de ori!

| princess92 a răspuns:

Este un program prin care faci un filmuletz cu poze puse pe o melodie.sau chiar in filmuletul p care il faci poti pune si parte din alt film.sau inregistrare. uite un exemplu d film pe care il poti face cu movie maker: http://www.youtube.com/watch?v=Pu71ZELPunM&NR=1. si ai intrebat cum se foloseste: il deschizi, si ai unde acolo "import media" si cauti in calculator pozele, inregistrarile, melodia(melodiile) pe care vrei sa le combini. dupa aceea, in partea de jos ai o banda si undeva in partea stanga-sus a benzii respective scrie "timeline" sau "storyboard" la inceput de pereferat este sa pui storyboard, si bagi pozele(nu stiu sigur cu inregistrarile cum se baga pentru ca eu pana acum n-am facut decat melode cu poze si diferite efecte). dupa accea schimbi la timeline unde adaugi melodia aleasa. Dai inapoy p storyboard si pui la transitions si efects in patratele dintre poze, si in patratelul mic din stanga pozei(care este in storyboard) si apoi in timeline le asezi tu cum vrei, pe timp,, dai click pe ele si apoi poti trage cu mouse-ul de ele.de asemenea poti baga scris; acolo unde scrie "titles and credits". la sf alegi "publish movie" si dai "to this computer" (sau ceva d gen) pentru a se salva in pc... e putin mai greu prima data, dar incet-incet te inveti.BFT!

| princess92 a răspuns:

Nu e chiar cum spune. dk ai un windows mai nou, ex: vista nu astepti f mult si ai destule efecte.si nu se compara power point cu movie maker.