| Chrys26 a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce primesc aceasta eroarea Error! Could not find a Joomla! XML setup file in the package? cand vreau sa instalez un template imi da eroarea aia mereustraight face, ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| FreeGigi2231 a răspuns:

Tema pe care vreo sa o instalezi nu are fisieru XML care ii trebuie la joomla, incearca sa descarci ceva de aici:
http://www.joomla24.com/

3 răspunsuri:
| FreeGigi2231 a răspuns:

Daca tema nu este joomla face la absolut orice tema cand descarci o tema intra in arhiva si vezi daca are acel fisier cu extensie XML

| Chrys26 explică:

Pai chiar la toate temel sa faca asa?

| freejack2006 a răspuns:

Temele Joomla! au o structura a directoarelor si fisierelor specifica si unul din fisierele care nu trebuie sa lipseasca este fisierul de configurare xml. Eroarea respectiva o primesti deoarece acel fisier xml nu a fost gasit si aceasta se poate intampla din urmatoarele cauze:
1. tema nu este dezvoltata pentru Joomla!(poate fi htm pur sau pentru alt cms);
2. tema nu este pentru versiunea Joomla! in care este facut site-ul (ex. daca site-ul este Joomla! versiunea 1.5 sigur nu vor merge teme care sunt dezvoltate pentru versiuni mai mari 1.6 - 3.0)
3. la descarcarea temei fisierul arhivat poate contine tema pentru diverse versiuni de Joomla! si de asemenea alte fisiere (licenta, instructiuni de instalare, etc). In acest caz rezolvarea este simpla: se dezarhiveaza fisierul si la instalare se alege fisierul specific pentru versiunea respectiva de Joomla!
Site-ul recomandat de FreeGigi2231 este bun dar nu este singurul.
Succes!