| aditzuuuu a întrebat:

Imi puteti explica si mie cum se rezolva Combinari de n+1 luate cate 2? dau funda.multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| BrainWashedGeneration a răspuns:

Formula la combinări de n luate câte k este : n! (n factorial)/ k!(n-k)!
Înlocuim şi rezultă: combinări n+1 luate câte 2 egal cu (n+1)!/2!(n+1-2)!, egal mai departe cu (n-1)! n(n+1)/2(n-1)!
Simplificăm fracţia prin (n-1)! şi rezultă: n(n+1)/2 sau n pătrat plus n supra 2.
Aici este un exemplu despre cum se mai poate scrie factorialul:
Def: n!=1*2*3*...*n
Ex: 5!=3!*4*5
3!=1*2*3
(n-1)!=(n-3)!(n-2)(n-1)
(n+2)!=n!(n+1)(n+2)