| trabardie a întrebat:

Imi spuneti care sint pasii pentru a obtine rezidenta in spania? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

Nu se mai da rezidenta pentru cetatenii Romani. Se fac doar unele acte de inregistrare in registrul central de straini, asa ii zic ei. In rest poti lucra si trai doar cu buletinul Romanesc(de care e drept, atunci cind il vad se cam mira si ei ca arata cum arata, e mai urit si deosebit, in sensul negativ decit multe alte acte de identitate). Pentru a obtine acest act, o simpla hirtie verde, in fond, trebuie sa demonstrezi ca locuiesti in Spania la o adresa oarecare si sa iti faci apoi o programare la Politia Nationala, un birou special, care se ocupa de aceste lucruri. Dupa, obtii acest certificat si asta e, nu mai ai nevoie de nici un alt act si nici nu ti sa mai elibereaza altceva. In concluzie trebuie sa demonstrezi ca locuiesti in Spania, cineva trebuie sa te ia ca si locatar, sa zic asa, la o adresa de acolo.