| Annddrreei a întrebat:

Imi va veni in vizita un student din strainatate, trebuie sa ii fac un cadou mai specific. Initial am vrut sa ii fac cadou un briceag gravat facut manual, insa ma tem ca s-ar putea sa aiba probleme la vama. Ce sa ii iau altceva? Si de unde? ( este student la farmacie )

Răspuns Apreciat de Editori
| BlueDark a răspuns:

Sotia mea a fost implicata intr-un proiect international si am gazduit un cuplu de belgieni pentru cateva zile...Noi am ales un cadou specific romanesc, pentru ca atunci cand oamenii vor vedea obiectul respectiv sa isi aminteasca cert de Romania.
Stii ce am ales? O tesatura cu harta tematica a Romaniei, destul de mare, care putea fi pusa pe un perete.Era impartita pe regiuni si ilustra diverse simboluri ale acestora.
Am facut-o la comanda si a costat ceva(550 de lei), avand in vedere ca era din matase.
Evita sa ii dai arme, nu il va lasa sa treaca la vama.Cat despre tuica sau alte bauturi alcoolice, nu recomand.Si-asa ne stie o lume intreaga drept "betivii europei", ii mai dai si tu sticluta laughing

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric ideea cu briceagul este proasta, pentru ca, la vama ii va fi confiscat.
Cauta sa vezi ce-i place, dupa ce vine la tine, sa-l cunsoti un pic, ca nu poti sa-i cumperi cuiva cadou, daca nu-l cunsoti deloc.

| Nonameagain a răspuns:

Exact cum zice @Mihhhhhhhh, ceva traditional romanesc. Daca iti permiti, o ie barbateasca.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Fa-i cadou ceva tradițional românesc.

| Bogdan_Bunea_1975 a răspuns:

Ai putea sa cumperi un vin, o tuica. Insa nu iti sugerez sa ii cumperi haine/tricouri/bluze, deoarece au si ei magazine acolo. Eu as merge pe varianta cu vinul/tuica.