| Laurik800 a întrebat:

In balada Pasa Hassan, Mihai este de fapt pasa?

Răspuns Câştigător
| Cynthia13 a răspuns:

Salut! In aceasta balada Mihai nu e pasa, el este cel care il invinge pe Pasa Hasan, care ajunge sa-i fie foarte frica de Mihai.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa fie Mihai pasa? Chiar titlul spune cine este pasa. Numai bine!

| Laura1402 a răspuns:

Draga mea in primul rand ar trebui sa citesti balada ca sa-ti dai seama ca Pasa Hassan ii turc iar Mihai este roman...Intrebarea ta arata cata cultura generala si prostie ai in cap...Peace

| Lace a răspuns:

Însuşi titlul, îţi confirmă cine este paşa.

| OmletteDuFromage a răspuns:

Nurolling on the floor...in balada pasa hassan, mihai este voda, iar hassan este pasa. mihai (voda) e cel care il urmareste pe hassan (pasa) pana la corturile turcilor (nu erau corturi, dar alt cuvant nu imi vine acum in minte).

| bkb300 a răspuns:

Nu Pasa Hassan era conducatorul turcilor iar mihai la doborat

| blueskydarkeyes a răspuns:

Am facut balada Pasa Hassan anul trecut in a 7-a si din cate imi amintesc si stiu eu la noi a existat rege, dictator si mai nou presedinte.Pasa este la turci. Mihai era inamicul lui Hassan.
Mihai si Pasa sunt doua personaje caracterizate in antiteza(total opuse). Mihai se arunca in lupta ca lupu-ntre oi si baga spaima in turci pe cand Hassan sta la departare si conduce lupta prin mesageri, iar atunci cand Mihai il provoaca la lupta Pasa raspunde prin fuga-i rusinoasa.Ba mai mult Pasa este atat de ingrozit incat lasa sa ii cada turbanul si isi rupe hainele fiindca i se parea ca in loc e tinut. Turbanul îi cade şi-l lasă căzut;
Îşi rupe cu mâna vestmântul
Că-n largile-i haine se-mpiedică vântul
Şi lui i se pare că-n loc e ţinut;
Aleargă de groaza pieririi bătut,
Mănâncă pământul.

| Laurik800 explică:

Eu stiu dar o prietena ma bate la cap ca amondoi sunt 1. Eu vroiam cum sa motivez...valeuuuu

| Alexandru_Băluți_1990 a răspuns:

Http://lumea-creatiei.eu5.org/Pasa%20Hassan.html E cel mai bun site si mi se par foarte bine amanuntit.

| InLove_1054 a răspuns:

Nu! Mihai este Mihai si Pasa Hassan este pasawinking

| Deea_7606 a răspuns:

Passa hassan e unul si mihai e altullaughingnici atata lucru nu stii? nu iti dai seama ca numele de PASA HASSAN nu e roman? pe bune, unde tie mintea?

| madda_1470 a răspuns:

Nu