| dinu788 a întrebat:

In ce apa se micsoreaza hainele? Si care sunt materialele la care sa ma astept sa se micsoreze?

Răspuns Câştigător
| ada a răspuns:

Intra la apa lana si bumbacul. Ambele au de suferit atunci cand le speli in apa calda, prea calda.Incearaca sa le speli la o temperatura mai scazuta, sub 40 GRADE. Oricum, apa fierbinte nu face bine niciunui tip de tesatura.

13 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Daca sunt din bumbac, in orice apa, in special cea fierbinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Întotdeauna verifică eticheta înainte de a o pregăti pentru spălat.
Etichetele conțin toate informații privind modul de spălare, temperatura apei de spălat, dacă se poate folosi clor sau înălbitor, dacă se poate pune cu celelalte rufe la spălat (poate iese culoare), etc.
Pa, pa.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Materialele din fibre naturale (lana, bumbac) in apa calda - adica fierbinte. De aceea au interdictia de spalare la mai mult de 40 de Grade Celsius

| kh1ss a răspuns:

Lana se strange in apa mai calda si daca e spalat articolul la masina. restul nu stiu sa se micsoreze, daca e spalat normal, adica nu in apa clocotita

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Materialele ''naturale'' cum ar fi-bumbacul/lana/inul/bumbac+poliester(20%). Ca sa eviti micsoararea lor le poti spala manual(in apa calaie)sau la masina(cu apa rece sau calduta 30 de grade). In orice caz...eu nu iti recomand hainele sintetice deoarece transpiri in ele si iti pot crea iritatii pe piele...asa ca mai bine iti cumperi haine din materiale create din fibre naturale, materiale usoare(bumbac si in)si calduroase(lana).

| Ben. a răspuns:

Apa fierbinte.peste 50 de gr.

| cely a răspuns:

Lana se sala in pa calduta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are cineva vreun raspuns pentru mine? Am spalat un pulover si a intrat foarte mult la apa.Mai este vreo sansa sa isi revina, si daca da, cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie cineva sa imi zica, am spalat un pulovar si sa facut foarte mare, ce trebuie sa fac sa il fac la loc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In apa calda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o bluza 92% bumbac si 8% elastan, am spalat'o la apa calda si s-a micsorat...stiti cumva cum as putea sa o refac la marimea normala? multumesc happy

| alina_8632 a răspuns (pentru anonim_4396):

Calc.o cu fierul de calcat dar doar cu abur si intindei manecile sau lateste.o sau lungeste.o depinde ce ai u nevoie in timp ce o calci pe moment s.ar putea sa.ti stea pana la urmatoarea spalare bafta

| Bratu_Lenuta_1972 a răspuns:

In ce apa se încadrează pantalonii?