| Inkubus a întrebat:

In ce costa "lucrator comercial"? Ce inseamna?

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Un lucrator comercial aduce marfa din depozit, asigura marfa necesara pe raft, ordoneaza rafturile pe categoriile de produse, asigura incarcarea rafturilor cu marfa in functie de vanzare, actualizeaza etichetele in functie de pret, le elimina pe cele ale caror produse nu mai sunt la vanzare, inlocuieste etichetele deteriorate, asigura igiena rafturilor (inlatura produsele deterioarate ce pot afecta igiena raionului, arunca ambalajele produselor aflate pe raft), verifica zilnic termenul de valabilitate al produselor, realizeaza comenzile pentru produsele ce urmeaza a fi expuse la raft, ofera relatii clinetilor despre marfa expusa.
Si este responsabil de : asigurarea volumului de marfa corespunzator, in rafturi, valabilitatea produselor expuse, raportarea pierderilor de orice fel - furturi, conditiile de igiena a marfii, informarea clientilor, rezolvarea problemelor si de satisfacerea cerintelor clientului, supravegherea raioanelor.

| Remus13 a răspuns:

Titlu Job: lucrator comercial

Responsabilitati:

responsabila cu designul magazinului si al vitrinei magazinului, vanzarea efectiva a produselor comercializate de catre firma, instruirea si pregatirea noilor angajati

Realizari:

inca de la angajare am reusit sa am cele mai mari vanzari in raport cu colegele mele desi acestea erau cu mai multa experinta.

| mocanusrg a răspuns:

Lucratorul comercial este de fapt vanzator, singura diferenta este ca nu ai gestiune, si o sa mai lucrezi cu o persoana lucrator gestionar care o sa aiba gestiunea din care vinzi tu in grija. Adica daca lipseste ceva din ce vinzi tu nu e problema ta ca lucrator comercial si e problema lucratorului gestionar. Sper ca te-am ajutat. Salut!