| anonim_4396 a întrebat:

Inna e romanca? Dau funda unui articol mai mare!

Răspuns Câştigător
| wannabe a răspuns:

Da.

Inna este o cantareata de muzica house din Romania, care a intrat pe piata in 2008 cu piesa "Hot", produsa de trioul Play & Win din Constanta. Succesul in cluburi si pe radio a fost instant, single-ul beneficiind de numeroase remixuri si ajungand vestit si peste hotare.

Date generale despre Inna

Nume: Elena Alexandra Apostoleanu
Data nasterii: 16 octombrie 1986
Locul nasterii: Mangalia
Materiale discografice: albumul "Hot", lansat in 2009
Site oficial: www.inna.ro

Cine este Inna?

Inna este o tanara cantareata originara din Mangalia, care a cunoscut succesul datorita muzicii de club si a fost partasa la lansarea acestui trend, in 2008. Ea a copilarit in Neptun, a urmat liceul in Mangalia si facultatea in Constanta.

A inceput sa cante de mica si declara pe site-ul personal ca poate interpreta orice gen de muzica.

Un an de zile a cautat un studio de inregistrari in Constanta, insa fara succes. Apoi i-a intalnit pe baietii de la Play&Win, Sebastian Barac, Radu Bolfea si Marcel Botezan. Ei i-au compus piesa Hot, primul ei single, lansat in 2008. Piesa a juns rapid pe primul loc, dar nu numai in Romania, ci si in Bulgaria, Polonia, Rusia, Ungaria, Turcia si Grecia.

Inna a fost nominalizata la Premiile Eska din Polonia, unde a sustinut si un recital.

In 2009 Inna a castigat patru trofee la Romanian Music Awards si a sustinut un show incendiar. Desi a avut parti in care a cantat usor fals, nimeni nu i-a contestat calitatile de entertainer.

Solista a realizat numeroase sedinte foto, atat in tara, cat si in strainatate. A aparut in FHM in luna iulie 2009. Ea declara ca publicul sau este impartit, iar piesele pot fi ascultate atat de fete, cat si de baieti.

A sustinut numeroase concerte pe scenele din Romania, dar si in Bulgaria, Turcia, etc. Inna canta atat pe scena, cat si in diverse cluburi de noapte. In Polonia a concertat alaturi de vedete ca Akon, Ne-Yo, Anastacia, Lady GaGa, Rihanna, Pussycat Dolls si Sugababes.

In luna iulie 2009, Inna a initiat un proiect unplugged impreuna cu Alec Sandor, Dragos Leca, Rafael Olivera Sanchez si NMC, care insa nu s-a concretizat din cauza lipsei de timp.

Tot in 2009 a aparut primul ei album, "Hot", disponibil intai in strainatate si abia apoi in Romania. Aceeasi perioada i-a adus colaborarea cu Bob Taylor aka Fizz, la piesa "Deja Vu".

Cantareata a continuat sa sustina numeroase concerte pe teritoriul Europei, devenind rapid o adevarata "regina a cluburilor".

Inna a castigat premiul "Best Romanian Act" la MTV Awards si s-a clasat onorabil si in cursa pentru "Best European Act".

La inceputul lunii noiembrie, cel de-al treilea single semnat Inna, "Amazing", a ajuns cea mai difuzata piesa pe radiourile autohton

11 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Da, e româncă, şi o cheamă Elena Alexandra Apostoleanu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Inna

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Da, Inna este romanca, si de fapt o cheama Elena Alexandra Apostoleanu.
http://www.realitatea.net/......94365.html

| LaLaura a răspuns:

Mda, îmi reprezintă orașul. (Mangalia, după aceea a stat în stațiunea Neptun)

| gabrielpreda6 a răspuns:

Este o cântăreață de muzică dance și house din Germania. A început să colaboreze cu echipa de producători Play & Win în 2008, an în care a fost lansat și primul său disc single, „Hot",[4] piesă ce a ajuns pe primul loc în clasamentele radio din România, Bulgaria, Polonia, Rusia, Ungaria, Turcia și Grecia.[5][6]

De pe albumul său de debut, Hot (2009), Inna a lansat alte patru discuri single, „Love", „Déjà Vu", „Amazing" și „10 minutes", toate acestea câștigând poziții fruntașe în clasamentele de specialitate din Europa. Pe 15 aprilie 2009, cântăreața a semnat un contract de management cu una dintre cele mai importante case de înregistrări din America, Ultra Records.[7][8] Prin semnarea acestui acord, compania se angaja să promoveze materialele discografice ale cântăreței în S.U.A., Regatul Unit și Canada.[8] Ulterior, interpreta a câștigat patru trofee la gala premiilor Romanian Music Awards 2009.[9]

În aprilie 2009, șlagărul Innei, „Hot", a fost nominalizat la categoria „Cea mai bună melodie internațională" în cadrul ceremoniei Premiilor Eska.[10] În toamna anului 2009, Inna obținea un trofeu la premiile MTV Europe Music Awards, la categoria „Cel mai bun interpret român"

| rjrj a răspuns:

Salut.Da Inna este romanca Elena Alexandra Apostoleanu nascuta pe 16 octombrie 1986 în Mangalia, România) este o cântăreață de muzică dance și house. Sper ca am fost destul de explicit.

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Nu, e chinezoaica...

| BiancaDenisa a răspuns:

Cântăreaţa româncă Inna, clasată pe primul loc într-un top Billboard

Performanţă unică pentru un artist român! Inna, senzuala cântăreaţă româncă de 23 de ani, ocupă primul loc în topul Billboard al lunii ianuarie, la secţiunea Hot Dance Airplay. Românca a făcut furori cu piesa "Hot".

Înainte de ajunge în cel mai cunoscut top din lume, Inna a cucerit cu hitul ei locuri fruntaşe în topuri muzicale din Spania, Olanda şi Belgia. La sfârşitul anului 2009, românca a urcat pe locul trei în clasamentul Hot Dance Airplay, realizat de Billboard.

2010 i-a adus cântăreţei un cadou special: primul loc în celebrul top Billboard, cu cele mai difuzate melodii la posturile de radio din Statele Unite.

INNA este romanca.

| maria_6777 a răspuns:

Inna (n. Elena Alexandra Apostoleanu pe 16 octombrie 1986 în Mangalia, România)[4] este o cântăreață de muzică dance și house din România. A început să colaboreze cu echipa de producători Play & Win în 2008, an în care a fost lansat și primul său disc single, „Hot",[4] piesă ce a ajuns pe primul loc în clasamentele radio din România, Bulgaria, Polonia, Rusia, Ungaria, Turcia și Grecia.[5][6]
De pe albumul său de debut, Hot (2009), Inna a lansat alte patru discuri single, „Love", „Déjà Vu", „Amazing" și „10 minutes", toate acestea câștigând poziții fruntașe în clasamentele de specialitate din Europa. Pe 15 aprilie 2009, cântăreața a semnat un contract de management cu una dintre cele mai importante case de înregistrări din America, Ultra Records.[7][8] Prin semnarea acestui acord, compania se angaja să promoveze materialele discografice ale cântăreței în S.U.A., Regatul Unit și Canada.[8] Ulterior, interpreta a câștigat patru trofee la gala premiilor Romanian Music Awards 2009.[9]
În aprilie 2009, șlagărul Innei, „Hot", a fost nominalizat la categoria „Cea mai bună melodie internațională" în cadrul ceremoniei Premiilor Eska.[10] În toamna anului 2009, Inna obținea un trofeu la premiile MTV Europe Music Awards, la categoria „Cel mai bun interpret român".[11][12]

| maria_6777 a răspuns:

Da normal ca este romanca inseamna ca nu stii cantareti-cantaretele si altele din tara ta

| Boyce1999 a răspuns:

Da,este româncă. E născută în Mangalia, are 29 de ani și o cheamă Elena Alexandra Apostoleanu.
Cu plăcere!