| anonim_4396 a întrebat:

Insensibilitatea (dusa la extrem) este o boala psihica?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi un semn de schizofrenie, sau macar de comportament schizoid. Se spune ca atunci cand un pacient cu schizofrenie intra intr-o camera, temperatura scade cu doua grade, tocmai datorita faptului ca aceste persoane sunt reci si complet insensibile.

| carminaburana43 a răspuns:

Nu stiu daca este psihica... dar e o boala ce trebuie tratata.

| Chocolate a răspuns:

Nu cred ca poate ajunge la o boala psihica... unii oameni sunt asa de insensibili probabil pentru ca au avut un trecut oribil si nu mai au sentimente, nu mai simt nimic...happy
sau sunt oameni care asa sunt ei, insensibili sau nu se exteriorizeaza vreodata... iar bolnavii psihic sunt cei mai sensibilihappy, nu are cum sa fie o boala psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea...este o afectziune a sufletului nu a psihicului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice lucru dus la extrem are legatura cu o afectiune psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Uneori, insensibilitatea poate fi o calitate,,, nu oricine poate sa fie insensibil in fata unor siuatii extreme, pe de alta parte persoanele insesnsibile nu pot vedea frumosul si profundul din spatele unor situatii normale, banale happy
Nu pot spune chiar daca este o boala psihica, dar sigur e grava

Mult succes kiss