| anonim_4396 a întrebat:

La ce etaj e mai bine sa stai in caz de cutremur?

15 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Ce mai conteaza daca e apartament de bloc sau casa la curte, ideea e sa stai sub tocul usiitongue

cami
| cami a răspuns:

In caz de cutremur sa nu te impacientezi si sa dai buzna pe scari.mai bine ramai acolo unde esti si incearca sa te adapostesti cumva. Aaa si practica unui spaniol a urcat in loc sa coboare..."pai ce sa fiu sub daramaturi sau deasupra!?".probabil parter happy

| DenissaDeea a răspuns:

Nu conteaza etajul, important e tot ce poate provoca explozie(televizor etc.)sa fie coborate jos de pe masa etc., din cercetarile care sau efectuat locul cel mai sigur de refugiu este sub tocul usii, deoarece in caz de cutremur cladirea se rupe bucati si se darama, iar in dreptul usi sunt grinzile de rezistenta a locuintei si sunt cele mai mari sanse de a scapa nevatamat...(daca s-a rupt si zidul de la usa si a cazut atunci nu mai conteaza etajul sau locul unde te ascunzi)atunci blocul se transforma intr-o gramada de moloz si iti dai singur/a seama cate sanse de supravetuire exista!

| kh1ss a răspuns:

La casa e cel mai bine tongue

| nicky a răspuns:

Eu cred ca totul depinde de destin, daca e sa o patesti o patesti oriunde te-ai ascunde.

| mioara a răspuns:

La parter

| J7anine a răspuns:

Ba dupa alte surse sa NU stai sub tocul usii ca in momentul in care ala cedeaza te despica! mai bine sub o masa solida sau ceva de genul .ca sa te protejeze cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e un bloc solid si bun, trebuie sa stai cat mai sus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La etajul 2 intr-un pom, da sa fie unu cu radacinile bine infipte in pamant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parter

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parter

| hugin a răspuns:

Etajul 1. Ai si timp sa iesi. In caz de prabusire e posibil sa ramana intreg parterul si etajul 1

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Io cred ca la parter... ca sa ai timp sa actionezi k asa pana cobori scarile mori pe drumstraight facestraight face

| Marina_Luy_1981 a răspuns:

La etajele superioare sunt cele mai mari sanse de supravietuire. Planseele cad unele peste altele.