| emanuelino a întrebat:

La o placa video frecventa de memorie daca este mica afecteaza la jocuri? asta ma intereseaza deoarece vreau sa mi iau un calculator de la domo acesta:http://www.domo.ro/......l_Gamer_V6 iar un prieten imi zice ca nu ma voi putea juca ultimele jocuri deoarece placa video are frecventa de memorie mica adica 800mhz are placa ati radeon hd 4350 detalile sunt pe site ceva mai jos. Si o intrebare daca pe acest pc ma voi putea juca ultimele jocuri la detalii high.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frecventa si latimea de banda. degeaba ai placa video de 512 MB cu latime de banda de 128 biti, ca e mai slaba decat o placa video de 256 MB cu 256 de biti latime de banda. nu memoria face ca placa sa fie rapida. ci bus-ul si latimea de banda. te uiti neaparat sa fie minim 256 biti la latime de banda. ce ai tu in plan... are 1 gb memorie, si 64 de biti latime de banda. nu o sa fie rapida, pentru ca nu poate sa beneficieze de toata performanta memoriei pentru ca ai doar 64 biti latime. daca te gandesti sa joci ceva serios pe placa aia... ia-ti gandul. in general nVidia face placi bune. si inca ceva. nu-ti lua calculatoare de la real, domo sau din alte locuri gata configurate. piese ieftine, placi de baza ieftine si preturi mari.

| emanuelino explică:

Deci calculatorul nu e bun pentru gaming?