| Christinne14 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva cu citeva glume despre matematica?

Răspuns Câştigător
| ๓คгเคภค a răspuns:

Un ardelean si un matematician in tren.
Dupa un timp trec pe langa o stana.
Ardeleanul 1, 2, 3, 4, 5,…425 de oi.
Se uita si matematicianul, scoate un pix si o foaie calculeaza…nimic.
Dupa o ora mai trec pa langa o stana.
Ardeleanul1, 2,3, 4,5, 6, …281 de oi.
Matematicianul scoate notebook-ul calculeaza, math, cad alea alea, nimic.
Dupa inca cateva ore trec pe langa alta stana.
Ardeleanul: 1, 2, 3, 4, 5,…892 de oi.
Matematicianul scoate mobilul suna un prieten, se conecteaza la internet cauta, da mail-uri, nimic.
- Domnule, nu va suparati, dar eu sunt matematician, memebru al Academiei, cu diplome multe, comunicari etc. si nu am putut numara. Cum faceti?
- No, d-apai simplu domnul meu, numeri picioarele si imparti la patru. Funda?/*

1 răspuns:
| ๓คгเคภค a răspuns:

- Tata, mi-ai facut problemele la matematica?
- Da.
- Bine. Da-mi caietul sa le controlez.

Culmea matematici: sa te culci cu 2 necunoscute si sa nu rezolvi nici una.

Din analiza matematica: "Daca gindurile converg, atunci ele sunt marginite".

- Dragul meu, tu iubesti mamtematica mai mult decit pe mine
- Desigur ca nu, cum puteai crede asa ceva?!
- Demonsreaza!
- Fie A – multimea obiectelor iubite…

Lectia de matematica, in auditoriu un lector si 3 studenti.
Pe neprins de veste se ridica 5 studenti si pleaca.
Lectorul:
- Acus vin inca doi studenti si nu va ramine nimeni in sala.

Cea mai scurta gluma matematica: permitetii lui epsilon sa fie