| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut o prietena aici in Spania care e de culoare, e din Africa. Si vrea sa vina in Romania cu mine.De ce acte are nevoie sa poata sa treaca? Si daca ar fi sa se mute permanent in Romania ce ar trebui sa faca?

3 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Daca are cetatenie spaniola poate sa vina in Romania.

| romeo78 a răspuns:

Dacă are cetățenie spaniolă, nici un act. Dar, dacă nu are, mergeți la ambasada României și cereți ajutorul pentru vizita în România.

| sofiaaaa001 a răspuns:

Ar trebui sa intrebe la ambasada romaniei de chestia asta. daca are cetatenie spaniola va putea sta doar 3 luni in Romania fara viza. https://visaguide. world/europe/Romania-visa/residence-permit/ te poti interesa de mai multe detalii pe site-ul ala