| zuzumic a întrebat:

Motivele pentru care o femeie decide sa insele

1. Nevoile sale emotionale nu mai sunt satisfacute.

Unul dintre motivele care determina o femeie sa se arunce in bratele altui barbat este acela ca nevoile sale emotionale nu sunt satisfacute. Femeile sunt adesea mult mai sensibile si inclinate spre aspectul afectiv al relatiei decat barbatii, sustin expertii divine.ca. Asa se face ca, atunci cand partenerul lor nu le multumeste din punct de vedere mental si emotiv, neimpartasindu-le emotiile, femeile incearca sa umple acest gol cu resurse descoperite in alta parte. Adica in bratele amantului.
2. S- a instalat rutina.

Rutina este si ea un alt mare dusman al cuplurilor si unul dintre cele mai frecvente motive de infidelitate. Nu e vorba doar de rutina zilnica: serviciu, casa, menaj, ci si de cea din dormitor. Acelasi pat, acelasi decor, aceleasi miscari, aceleasi pozitii si… acelasi partener. Totul se repeta. Asa se face ca femeia incearca sa se razbune pe monotonie, desi este si ea vinovata de aceasta rutina.

3. Nu se simte apreciata.

Orice om are nevoia sa fie apreciat. Cand o femeie simte sau crede ca partenerul ei nu ii acorda atentia pe care o merita, incearca sa isi gasesca pe cineva in anturaj care o apreciaza. Cum cei mai apropiati sunt colegii de serviciu, este posibil ca o femeie, aflata in aceasta situatie, sa fie predispusa la o aventura cu un coleg simpatic si care nu scapa nicio ocazie sa o complimenteze. Fie ca aprecierile se refera la calitatile ei fizice sau aptitudinile profesionale.

Stiati ca...

32, 43% dintre romance considera fidelitatea ca si conditie absolut necesara in cuplu. In urma unui studiu realizat, femeile au pus fidelitatea pe primul loc in topul calitatilor indispensabile la un barbat. Au urmat: inteligenta (29, 73%), umorul (20, 72%), generozitatea (8, 01%), dinamismul (5, 4%) si galanteria (4, 5%).

Care sunt secretele unei relatii fericite?

In functie de vointa fiecaruia, voi doi "carmuiti" relatia si o ghidati pe drumul cel bun. Psihoterapeuta Lena Rusti ne ofera cateva sfaturi esentiale pentru o relatie fericita de care puteti sa tineti cont pe parcursul vietii:

fiecare trebuie sa incerce sa-l vada pe celalalt asa cum este si sa-l inteleaga;
conflictele trebuie comunicate atunci cand apar, nu lasate sa se adune;
discutiile trebuie purtate in termeni de solutii pe termen lung;
toleranta este esentiala atunci cand este cazul;
simtul umorului si spiritul ludic trebuie pastrate oricand;
indiferent de agitatia si stresul de la munca, nu trebuie sa uiti de partener/a si sa-l/o surprinzi;
petreceti impreuna nu neaparat timp mult, ci timp de calitate;
nu trebuie sa te relaxezi prea mult in cuplu. Este important sa nu uiti ca o relatie implica munca zi de zi.

1 răspuns:
| Derye a răspuns:

Motivele REALE pentru care o femeie decide sa insele:
Barbatul are penisul mic.
Femeia e curva.
Inteligenta (poate sa nu a gasit ce cauta, si inca mai cauta)
Motivele REALE pentru ca un barbat decide sa insele:

Femeia e curva.
Prostia
Inteligenta (ca si la femeie).

Si intrebarea era ca?