| mario_6601 a întrebat:

Neata all.Am un laptop compaq si de vreo 2 zile cand se incalzeste prea tare mi se inchide instantaneu. S epricepe cineva sa-mi zica cam din ce cauza si ce anume trebuie sa fac.Multumesc mult o zi buna all

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ii blochezi ventilatia
lasao libera atunci nu ti se v-a mai incalzi atat de tare si nu se v-a inchide ca el are o chestie care tine temperatura constanta

| bogdand a răspuns:

DA, din pacate ai probleme la cooler. Trebuie sa il desfaci, ca sa il cureti sau eventual ca sa schimbi coolerul. Eu cred ca e numai de curatat.Nu amana chestia asta ca o sa ti se arda procesorul si e f scump. Trebuie sa desfaci suruburile de pe spate si sa cureti gratarul de la aerisirea coolerului. Cu asta ar trebui sa rezolvi.

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t225458.html

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t493612.html

Pentru ajutor.

Abh
| Abh a răspuns:

Asa cum zice bogdan mai sus. Calculatorul ti se inchide brusc pentru ca procesorul are un sistem de siguranta, cand temperatura depaseste limita de siguranta, ii taie curentul.

| 31957319 a răspuns:

Poate sa fie coolerul ( racirea ) dar ma indoiesc.
Se mai tine cont si de vechimea lui, caci soft-urile sunt tot mai noi, si utilizeaza din ce in ce mai mult din rami, sau din procesor, ducand-ul la supra sarcina.
Incearca sa pui ceva sub el, pentru a asigura o ventilatie mai buna, sa nu stai cu el direct pe patura, plapuma, etc. incearca sa ai o placa, sau o masuta pliabila pentru el.
Eu de exemplu, eu am o cutie sub el, de dimensiuniile unui laptop inchis.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Probabil e de la cooler. Te sfătuiesc totuşi să mergi la un service pentru a obţine un răspuns competent. Noi aici putem să presupunem, dar cei de la service ţi-ar putea spune exact ce are şi ce e de făcut. Un laptop e mai sensibil şi s-ar putea să te iei după unul sau altul şi să-l strici. Nu are rost!