| mario_6601 a întrebat:

Salutare all.Am si eu o prolbema, imi pote spune cineva din ce cauza mi se inchide pc ul instantaneu si face un zgomot ciudat, nu se opreste acel zgomot pana cand nu deconectez de la curent.Aspet un raspuns multumec

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ce fel de zgomot? Nu cumva se opreste din cauza protectiei la supraincalzire? Verifica temperatura procesorului in BIOS. Se inchide si cand esti la calculator sau doar dupa un interval? Cele mai mari sanse sunt sa se opreasca din cauza temperaturii sau a sursei de alimentare.

| alex2009 a răspuns:

1 Pc se poate inchide din cauza unui virus 2 se poate inchide din cauza sursei sau 3 se poate inchide din cauza cularului care nu mai mentine o temperatura optima a componentelor pc-ului tau.

| trafikantu a răspuns:

Mai trebuie curatat ventilatorul de la cooler, deasupra de procesor e un ventilator, cu o pensula micuta sau daca ai compresor e si mai bine, trebuie scos praful din el. de aia se incalzeste si se opreste, iar zgomotul poate fi de la placa video daca are cooler sau cel de la procesorwinking cateodata si sursa face zgomot. succes

| mircea a răspuns:

Vazi daca nu cumva ai probleme cu sursa de curent (alimentatorul calculatorului), sau cu ventilatorul care raceste microprocesorul!
Du-l urgent la "doctor"! Altfel, il pupi rece.

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Asa mi se intampla si mie nu-ti face probleme ca zgomotul il face il loc de a vorbi ca omul.gandeste calculatorul si efectuaza setarile facute de tine la fel cum si tu actionezi prin clikuri el(calc)actioneaza prin zgomot. dar nu s-a intamplat nimic...si se inchide pc din cauza ca e trafic pe net si cred ca faci prea multe setari deodata. mi sa explicat mie de un profesionist

| coosmin24 a răspuns:

Iti spun din propria intamplare.Sa o luam in ordine. din punct de vedere software-incearca sa instalezi un windows nou si daca ti se inchide s-au ti se restarteaza-problema se pune acum din punct de vedere hardware-adica-ai praf pe componente inclusiv pe coolere care ar putea genera zgomotele alea (s-au sunt probleme tehnice). dar pentru o informare mai buna verifica pe cineva care stie mai multe in pc-uri.sal.