| anonim_4396 a întrebat:

Nu am înțeles niciodată treaba asta: de ce dacă există scurgeri de gaze într-o încăpere și dacă se aprinde lumina sau o flacără, atunci se produce o explozie?
La flacară înteleg, că este foc deschis, dar de ce și lumina electrică produce explozia, că doar nu e foc?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

O vasta majoritate din populatie, tin sa va amintesc, inca traiesc in saracie, cu utilitati minime si... bineinteles, becuri incandescente, 1 leu bucata!
Astea folosesc un principiu interesant din fizica: energia care trece prin filamentul din interiorul becului este transformata in energie termica, de aici si caldura instantanee. O sursa de caldura si aer cu o concentratie suficienta de gaz pot produce o explozie.
Legat de pseudo-scantei in intrerupator, si asta poate fi o cauza, insa rar mai reusesc intrerupatoarele sa mai produca arcuri la contact, caci multi producatori le proiecteaza cu gandul asta in minte.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scanteia de la intrerupator probabil.

| Jus7t a răspuns:

Poate produce scântei, apoi știi tu... face boom și te arunca de la ce etaj ești tu și cazi cu capul de o creanga și îți rupi gatu iar când ajungi jos te mai calca și un tir.
iar dupa aia te mai rup și câinii străzii ca doar avem destui nu?
și baschetarii vin sa îți fure banii, cardul și telefonul.
Dupa o ora în care oamenii trec pe lângă bucățile tale ca asa e pe la noi, vine cineva și suna la ambulanta, politie ca sa îți identifice cadavrul.
Acum zi, mai aprinzi becu?

| mgtow a răspuns:

Intrerupatoarele produc scantei mici cand se apasa, gazul e vulnerabil la cea mai mica scanteie de aia explodeaza cand se acumuleaza in incapere

| Mirel4412 a răspuns:

Propanul sau butanul sunt foarte inflamabile, iar scanteia de la aprinderea becului e indeajuns sa il aprinda.

| anonimg a răspuns:

Lumina electrica este scânteia, începutul focului.
Scânteia de la o brichetă poate să aprindă gazul din brichetă.
Când ne dezbrăcăm de un pulover sintetic pe întuneric, se pot vedea scântei. Asamblarea unei unități pc îmbrăcați cu haine sintetice poate duce la distrugerea plăcii de bază.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca e foc. Atata timp cat este rezistenta electrica se produce caldura

| Eisenheim a răspuns:

Sa vezi la mine, aprind bricheta, flacăra maxim, și gând deschid aragazul surpriza, gazul stinge flacăra happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Jus7t):

Mai taie din ele da le ....cului

| darrio2007 a răspuns:

Se produce de la eventuala scanteie produsa de intrerupatorul cu care aprinzi becul. In hale industriale exista comutatoare si intrerupatoare anti-ex. Cu protectie impotriva exploziei datorată gazelor.

| badpanda a răspuns:

Scanteia de la intrerupator.O face oricand indiferent de tipul de bec folosit.La mine in bucatarie noaptea se vede scanteia, si am o plafoniera led.
In medii explozive se folosesc intrerupatoare speciale care impiedica gazul sa patrunda in contact cu scanteia care este inevitabila contrar opiniilor unor useri care au facut orele de fizica probabil on-line.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu lumina, ci scânteia electrică care este un mic fulger produs de electricitate.

| LoveSleep a răspuns:

Mai raspundeti 10 ca e de la scânteie, ca doar n-a înțeles după 12 răspunsuri la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

E o persoana simpatica si pune intrebari simple.
De asta se inghesuie lumea sa raspunda.
Poate, poate se aprinde scanteia.