| anonim_4396 a întrebat:

O maimuta daca vede o alta maimuta moarta, constiientizeaza ca a murit? sau nu isi da seama?

37 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De elefanti stiam ca constientizeaza moartea confratilor lor, si ca au si "procesiuni"in acest sens, dar nu stiu despre maimute...

| danut a răspuns:

Nici un animal nu este constient de moarte, numai omul este. Elefantii se duc intr-un loc anume unde mor dar asta nu arata ca sunt constienti ca vor murii ci doar ca Cineva le-a implantat asta in instinct pentru ca altfel am avea peste tot schelete gigant. Ma uit la pisicute din care am destule iar atunci cand una ajunge la soroc nu influenteaza cu nimic comportamentul celorlalte, a disparut si gata.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

"pentru ca altfel am avea peste tot schelete gigant" - Esti sigur? laughing Si pe aici prin Bucuresti am avea schelete gigant? laughing

Pai ai ales o specie solitara pentru exemplul tau. De ce oare nu ai ales cainii care sunt foarte tristi cand dispare un membru al haitei. Au fost cazuri in care cainii nu au mai mancat multe zile dupa moartea stapanului.

Si ca tot ai vorbit de elefanti, de ce atunci cand gasesc oase de elefant le ingroapa? Elefantii sunt unele din putinele specii care au ritualuri atunci cand moare un membru al grupului.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Daca citeai toate mesajele poate intelegeai. Elefantii nu au ritualuri ci doar se duc intr-un loc unde mor toti elefantii. Sau poate au procesiuni cu preoti elefanti si pomeni printre rude?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ritualul nu trebuie sa fie ceva complex.
Nu se duc intr-un loc sa moara asta e fals, dar au un comportament diferit in rezenta elefantilor morti. Daca citeai raspunsul complet poate iti dadeai seama la ce ma refeream

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Nu cunosc in amanunt ce fac elefanti, informatile mele sunt sarace dar indestulatoare pentru a intelege ceva.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Pai ti-am zis eu ce fac elefantii. Informatiile tale sunt indestulatoare pentru a intelege gresit, pentru ca e fals faptul ca elefantii au un 'loc de moarte', acesta fiind doar un mit.
Acum stii ca nu am nici o motivatie sa te 'convertesc' si atunci cand ai dreptate recunosc dar aici nu ai.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Cum spui matale.

| RAY a răspuns:

Nu stiu Andrei si daca isi raspund intelegi altceva

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Vezi de ce nu isi raspund

| Sn4k3 a răspuns:

Orice animal constientizeaza cand cineva a murit.

| ALGator a răspuns:

E o intrebare foarte buna. Maimutele nu vorbesc, asa ca raspunsul, chiar daca pare unora foarte clar, trebuie dedus.
Poate ar fi de suplimentat intrebarea daca o vederea unei maimute moarte creaza panica (spaima de moarte) la o alta maimuta.
Fiind vorba de primate cu calitati sociale dezvoltate, e de asteptat ca cea mai mare parte a insusirilor comportamentale si cognitive ale omului se regasesc si la maimute. Intr-un documentar se arata de exemplu un experiment care sa dovedeasca existenta placerii de a se juca la maimute. Diferenta era ca puii de maiute se joaca singuri, nu in grup.
Nu spun nicio noutate, e plin netul de studii si documentare. Constiinta mortii e inrudita cu empatia, pe care o au si alte fiinte. Interesant e cum se manifesta la maimute mai in amanunt. De exemplu, se sinchisesc mai mult de moartea unei maimute apropiate, pui de exemplu? Sau se bucura ca un rival moare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In orice faptura Dumnezeu a pus legea constiintei. Deci da, stie ca a murit.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Esti ciudat rau de tot...

| Sociopatul a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod cert tu esti si mai prost ca el

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Sociopatul):

Prin ce metoda ai dedus ca sunt prost? Faptul ca nu sunt de acord cu tine ma face prost? Nu ma deranjeaza sa fiu prost daca iti poti justifica afirmatia. Cu pace.

| Sociopatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru inceput faptul ca tu nu esti in stare sa iti cunosti realitate si ce se intampla cu adevarat in ea relefieaza pentru inceput ca esti prost.
In al doilea rand, esti prost pentru ca ai crezut ca daca nu esti de acord cu cineva inseamna ca esti prost. Asta nu am zis- eu ci tu prin intrebarea pe care ai pus-o. Acolo sunt gandurile tale.
Ai spus ca citez : In orice faptura Dumnezeu a pus legea constiintei. Deci da, stie ca a murit. In primul rand, sunt sigur ca nici macar nu stii ce este constiinta. Omul este singur *faptura* care chiar are constiinta si atat. Pe langa faptul ca esti si prost esti si incult, pentru ca nu ai stiut ce ai vorbit. Eu sunt un incult si o recunosc dar de inteligenta nu duc lipsa si nici de modestie aparent.

| anonim_4396 explică (pentru Sociopatul):

Ooo da. Am inteles, is prost si incult de bubui. Tu esti cel destept care il face pe om prost fara sa stie nimic despre el. Inca ceva, jignirea adusa cuiva e urma de slabiciune si lipsa lui Hristos in viata sa. Realitatea este Hristos, si o sa imi sustin aceasta certitudine.Si am fost facut prost de o persoana intr-un comentariu pentru ceea ce am scris. Nu ai de unde sa stii daca stiu ori nu ce inseamna constiinta. Nu imi place cand persoanele se jignesc degeaba. Te rog nu mai imi raspunde. Du-te in pace.

| Sociopatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomand un control psihiatric, ai nevoie de medicatie.

| irinuta1113 a răspuns (pentru Sociopatul):

Te rog frumos sa incetezi, esti un nesimtitwinking

| Superior a răspuns (pentru Sociopatul):

Si tu esti un prost ca nu dai voie omului la libera exprimare. Si un inteligent nu se catalogeaza singur ca fiind inteligent happy Doar prostii o fac.

| anonim_4396 explică (pentru Sociopatul):

Iar jigniri. Ce bine iti sade. Te comparimesc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Compatimesc *

| Sociopatul a răspuns (pentru Superior):

Si *superior* nu se *catalogeaza* singur ca fiind superior big grin Doar inferiorii o fac.

| Sociopatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu inteleg unde este jignirea? Daca esti bolanv pentru tine este o jignire?

| Sociopatul a răspuns (pentru irinuta1113):

Dupa normele societatii, da, sunt nesimtit

| anonim_4396 explică (pentru Sociopatul):

Nu stiu cum constati tu daca cineva e bolnav ori nu. Imi pare balana aceasta afirmatie. Nu iti convine ce raspund anumiti oameni, lasa-i in pace si gata, e simplu. Eu te las. Mergi in pace.

| Sociopatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza daca ma lasi sau nu. E dreptul meu sa ma exprim liber.

| anonim_4396 explică (pentru Sociopatul):

Exprima-te barbate cat doresti, doar nu ii jigni pe oameni, nu ii face prosti ori bolnavi psihic fara sa ii cunosti deoarece nu iti aduce nimic bun. Eu oricat m-am contrazis cu cineva, nu l-am facut prost, nu l-am jignit, nu vad ceva constructiv in asta. Oricum de aceeasi parere nu o sa fim toti niciodata si sunt multe rele intre oameni, macar cand cineva iti cere sa te comporti fara jigniri, da dodava de om drept si da-i pace. Salut.

| cezar003 a răspuns:

Un caine cand ii spui pe nume se uita la tine?
De ce?
un cal de asemenea nu?
si o pisica la fel
Ai vazut caini care dorm pe cripta stapanului lor pentru ca nu vor alt stapan?
Atunci afla ca o maimuta are sentimente la fel ca noi, poate in viziunea ei, o maimuta nu stie ca a murit, pentru ca morse nu foloseste alfabetul si nici literele grecesti, insa stie ca a adormit pentru totdeauna.A ignora sentimentele unor animale atat de apropiate este o prostie

| cezar003 a răspuns:

Poate am sa te uimesc, insa unele maimute cu siguranta sunt mult mai afectate si merg la cimitir mai des ca noi maimutele emancipate cu mir in frunte

| Sociopatul a răspuns:

Este cea mai proasta intrebare pe care am vazut-o in ultimul timp

Răspuns utilizator avertizat