| anonim_4396 a întrebat:

S.C. INDRA RECRUITMENT COMPANY S.R.L.stie cineva de aceasta firma? pare putin cam suspecta e inregistrata la O.R.C ARAD numa de pe la mijlocul luni decembrie anul trecut. daca este cineva din Arad si stie ceva despre aceasta firma rog sa imi spuna si mie!

76 răspunsuri:
| sebiuci a răspuns:

Ai un CUI sau alte date de identificare?

| Ionut26 a răspuns (pentru sebiuci):

| Ionut26 a răspuns:

CUI=31001200. Cred ca este o teapa. Am sunat si eu la ei si mi se par suspecti

| Obrejan_Cosmina_1978 a răspuns:

Si pe mine ma intereseaza info despre aceasta firma; ma poate ajuta cineva; aveti cunostinte care au plecat cu aceasta firma?

| ancaoana81 a răspuns:

Si mie mi sau parut suspecti cand le-am spus ca i-am cautat la O.R.C si figureaza inregistrati numai de anul trecut din decembrie.mi-au raspuns ca si ce daca sunt numai de anul trecut ca nu le trebuie 10 ani vechime si-au vb asa cam ciudat cand i-am intrebat. daca este cineva care a plecat cu ei pana acum as vrea si eu sa imi raspunda

| miky233 a răspuns:

MARE ATENTIE CU FIRMA INDRA SRL DIN ARAD! eu sunt din resita si am contactat aceasta firma. la telefon, o doamna, mi-a spus ca este o firma acreditata si ca ofera locuri de munca in germania.am cerut sa-mi dea detalii despre locul de munca si mi-a spus ca asta am sa aflu direct de la angajator.CLAR.LOCUL DE MUNCA NU EXISTA! mi-am calcat pe inima si am mers pana la sediul firmei din arad(piata arenei nr5)dotat cu 510lei reprezentand taxa de mediere plus 200 de lei pentru plata dosarului medical.de la o clinica recomandata de ei.ca si acte mi-au cerut 4 fotografii color, copie color de pe CI si adeverinta de la medicul de familie precum ca sunt apt de munca. biroul se afla intr-o zona buna asa ca la prima vedere, mi s-a parut o firma serioasa.parerea buna sa accentuat atuci cand am intrat in biroul mare, spatios unde am fost intampinat de trei doamne. doua dintre ele vorbeau in continuu la telefon.dar incontinuu! o a treia doamna, la o masa mai retrasa, dadea lamuriri unor domni care erau si dansii veniti in cautare unui loc de munca. am fost invitat sa iau loc si mi s-a dat un cotract sa-l citesc. citeam contractul pe fondul convorbirilor telefonice care nu mai incetau.incontinuu.lumea suna.ciudat era in jurul orei 9 si 10 minute.incercam cu greu sa ma concentrez asupra studierii acelui contract.ca orce contract incepe cu partile contractante, apoi cu obiectul contractului.aici m-am oprit si am inceput sa am palpitatii.aceasta firma trebuia, de fapt sa-mi proceseze dosarului sa mi-l traduca.contactul avea durata de 6 luni din dare 30 de zile dura procesarea contractului. m-am uitat atent pe contract dar nicaieri nu era specificat ca firma se obliga sa-mi ofere sau sa-mi gaseasca cel putin un loc de munca. daca in termen de 6 luni nu mi se gasea un loc atunci mi se returna 15 la suta din valoarea taxei de procesare dar nu inainte sa fac o cerere pe care firma trebuia sa o si aprobe.tot in contract mai era scris ca mai trebuie sa achit suma de 650 lei la semnarea contractului cu angajatorul. daca mi se gasea un loc de munca. m-am ridicat si am plecat dar nu inainte sa le spun vreo doua.am ramas cu banii cheltuiti pe drum dar si cu o mare dezamagire.la iesirea din birou.stupoare fratilor! convorbirile telefonice au incetat! nimeni nu mai suna la aceasta agentie.deci aveti va rog grija!

| ancaoana81 a răspuns:

Multumesc frumos pentru sfaturi.eu nu am ajuns la ei, dar aceleasi acte mi le-au spus si mie.si mi-au spus ca imi garanteaza ca in max 30zile este plecarea.mie mi au parut suspecte cand le-am intrebat de ce cer asa de multi bani si cand le-am spus ca la O.R.C. sunt inregistrati numai din decembrie anul trecut. daca mai stiti altfel de firme TEPARE VA ROG SA MAI POSTATI!

| ancaoana81 a răspuns:

Domeniile sunt diversificate totul depinde de experentia persoanelor si de dorinta lor de munca. Actele necesare pentru inceput sunt :
- C.V+Poza
-Copie acte studii "calificari"
-Taxa dosar 15 Ron in contul RO81INGB0000999900899225 contul este deschis la ING sa mentionati ca este taxa dosar.

Plecari se fac pe tot parcursul anului.am mai gasit o firma astia nu cer numa 15lei.nu am vb cu ei inca dar le-am trimis email si mi-au raspuns ca la ei nu mai trebuie alti bani. daca vrea cineva sa incerce sa ma anunte si pe mine.

| ancaoana81 a răspuns:

| Valentin_Pascu_1987 a răspuns:

Buna ziua ai rezolvat ceva de firam S.C. INDRA RECRUITMENT COMPANY S.R.L. ai aflat ceva ma poti ajuta si pe mine sunt pe cale sa le ofer si eu 510 +200. astept un raspuns nu meu de tel 0746483283

| Carmen_Simona_1971 a răspuns:

Nu mai mergeti la ei e o firma care da teapa anul asta nu a plecat nimeni prin firma lor

| gugulanu a răspuns:

Buna ziua!
Sunt si eu unul dintre cei care am dat bani firmei Indra Recruitment Company din Arad pentru obtinerea unui loc de munca in Germania. Sunt convins acum ca aceasta firma este neserioasa.
Ce am facut eu?
Dupa expirarea termenului de 30 zile lucratoare prevazute in contractul de mediere am depus o Plangere Penala in temeiul articolului 222 Cod Proc. Pen. impotriva firmei si a reprezentantului ei, pentru nerespectarea termenului mentionat in contractul de mediere, la Inspectoratul de Politie a municipiului Arad.
Am cerut efectuarea cercetarilor necesare si tragerea la raspundere penala a acestora pentru savarsirea infractiunii de INSELACIUNE, prevazuta si pedepsita de art. 215 din Cod Penal si recuperarea prejudiciului (510+200 lei).
Dovada plangerii se poate face cu martori si inscrisuri.
Va sfatuiesc pe toti cei care sunteti in aceasta situatie sa faceti la fel.
Cu cat suntem mai multi avem sansa de a ne recupera prejudiciul.
Va multumesc!

| sorim a răspuns:

Si noi avem probleme cu firma asta, stie cineva ceva? a plecat cineva cu ei?

| Junior_Papa_1988 a răspuns:

Daca vreti sa ne strangem mai multi sa facem plangere impotriva lor lasati un mesaj aici...
Eu tot timpul cand sun la ei, nu raspund la telefon. M-am interesat de numerele lor si toate sunt de Orange prepay fara credit cam de mult pe ele, deci vor expira cat de repede. Numarul de fax nu apare la nici o retea cum ca ar exista numarul in vreuna...
Asa ca cine vreti haideti sa ne strangem cat mai este timp, altfel poate intra in faliment si numai recuperam nimic.

| marioboy82 a răspuns:

S.C. INDRA RECRUITMENT COMPANY S.R.L este o mare teapa... firma se gaseste in mai multe orase din tara cu nume diferite dar la baza tot S.C INDRA S.R.L

| marioboy82 a răspuns:

Va atasez cateva numere de telefon de la compani din mai multe orase care sunt tepe:
Timisoara: 0769.738.735; 0741.700.939; 0734.363.275; 0762.874.970; 0757.492.389
Arad: 0754.267.168; 0764.724.930; 0754.268.848; 0720.230.694;
Calarasi: 0745.917.361; 0720.797.294
Bucuresti: 0741.318.355; 0720.878.233; 0732.240.646; 0039.349.347.57.91
cand mai gasesc numere va mai anunt o zi buna.

| Emil_Manolache_1989 a răspuns:

Asta as vrea sa stiu si eu ..pt am fost la Arad si am platit 4 contracte de munca. syuma a 5mil contractu. in schimb au spus cxa contractu va veni in cel mult 30 zile. acum nu-s, sper sa nu fie teapa.

| Gabor_Marian_1982 a răspuns (pentru Junior_Papa_1988):

Corect asa vom pceda si noi, sa ne unim cu totii si sa depunem cat mai multi plangeri

| Szantovan_Kinga_1991 a răspuns (pentru Junior_Papa_1988):

Buna as avea o rugaminte la tine poti sa imi dai nr tau de telefon sa vorbim mai multe.defapt mama mea a facut contractul in 28.03.13 si nu a primit nici un raspuns pana acuma.azi a vorbit cu un domn la telefon si vorbea foarte raspicat cu mama.mama le-a dat un termen pana martea viitoare sa ii dea un raspuns concret daca merge la lucru sau nu...ai putea vorbi mai multe cu mama mea poate puteti rezolva ceva sa primiti bani inapoi

| Junior_Papa_1988 a răspuns (pentru Junior_Papa_1988):

Deocamdata trebuie sa astept. Contractul meu este la avocat sa il analizeze. Eu mi-am depus actele mele pe data de 13.03. 2013. Si le-am spus frumos ca daca vor sa ma insele sa nu incerce deoarece astea sunt fumate de mult. Le-am spus si in ce domeniu lucrez ca nu cumva sa incerce ceva. Acuma in 13 mai expira termenul prevazut in contract. Daca pana atunci nu primesc nimic trec la recuperarea prejudiciului insemnand taxa lor, drumul pana acolo, si toate taxele pe care le-am platit pentru acte, si din cate am vb cu avocatul si ceva daune morale. O sa iti las numarul meu sau lasa-l u pe al tau si te sun daca mai aflu ceva. In schimb iti las mail-ul: dj.galan@yahoo.com putem vb pe mail daca vrei deocamdata. Astept raspuns pe mail de la tine.

| Szantovan_Kinga_1991 a răspuns (pentru Junior_Papa_1988):

Buna! Ai primit ceva raspuns pe data de 13.05? Mama mea i-a sunat ieri si o doamna de acolo i-a spus ca barbatul cu care a vorbit martea trecuta ii in Germania sa vada de lucru si am stat un pic pe ganduri ca nu o avut timp de martea trecuta pana acum sa mearga sa vada in Germania de lucru iar mamei mele iau spus sa mai astepte o saptamana ...nu stiu ce pot sa zic. poti sa imi dai mai multe detalii? merci frumos

| ancaoana81 a răspuns:

Va rog sa nu mai sunat-ti la nr care l-am afista pe ecran pentru ca nu mai este al meu

| Emil_Manolache_1989 a răspuns:

SALUT. EU am aproximativ o luna de cand am depus actele la acesta firma din Arad, si astazi mau sunat, si mau intrebat la ce munci ma pricep. lea-m zis ca la mai multe, in schimb au zis ca vor trimite dosarul meu la agajator, ea-m intrebat cand o sa-mi vin acontractu, si au zis ca nici ei nu stiu sigur,, acum nu-s ce sa mai cred. asta e nr meu daca vreti sa ma contactati. 0748218545

| smile123 a răspuns:

Daca s-a facut plangere penala impotriva firmei, cum se face ca firma functioneaza in continuare si se incheie contracte de mediere? In mod normal daca ceva nu era in regula firma ar fi trebuit sa fie inchisa. Nu?

| mesecipres a răspuns:

Azi am vb cu ei pentru o oferta Aceleasi cereri de bani 510+200 analize dar dupa ce ati scris despre ei cred ca nu ma mai duc.Noutatea e ca si-au schimbat sediul:zona Boul Rosu colt cu Calea Romanilor nr 5 langa Profi

| costi66 a răspuns (pentru smile123):

Ca la noi la nimeni, nu mai raspund la nici un nr de telefon!

| costi66 a răspuns (pentru Junior_Papa_1988):

Salut,as vrea sa fac si eu plangere impotriva lor.sunt din dej si e cam mare cheltuiala sa vin pana la Arad, se poate face si din alte localitati sau doar de la Arad?