| Sldushsh a întrebat:

Să zicem că esti bărbat si ai parul putin mai lung (iti intra in ochi), poate cineva să nu te angajeze din cauza lungimii părului pe care îl ai?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal nu

| dullcat a răspuns:

Se poate, da.Nu este deloc corect, insa intrebarea e, de ce ai dori sa ai parul in ochi la locul de munca? Mai simplu este sa il prinzi, gasesti diferite stiluri care arata super fain si nu doar ca arati mai ingrijit, dar si vei fi lipsit de orice distragere.

| johnnny123 a răspuns:

Chiar dacă nu este normal să discriminezi pe baza aspectului, în realitate există riscul ca un angajator să aleagă un alt candidat pentru că nu i-a plăcut aspectul tău. Dar evident că nu-ți va spune explicit că ăsta este motivul pentru care nu te-a angajat, așa că nu vei ști niciodată.

Dar nu înțeleg, chiar trebuie să mergi la interviu cu părul în ochi? Nu ar fi mai simplu să-ți prinzi părul măcar pentru jumătate de oră cât durează acel interviu ca să eviți riscul asta?

| adryang78 a răspuns:

Da, e posibil, dacă persoana în cauză este mai conservatoare și/sau mai încuiată la minte.

| Ilovedinero a răspuns:

Fiecare are dreptul să isi selecteze angajatii. Dacă nu ii place cum arăti da, poate să nu te angajeze

| SuNaM a răspuns:

Se poate. Dar suntem în 2024 și nu prea se mai întâmplă. Dar da, este o posibilitate în tara în care dacă ai tatuaje ești pușcăriaș...

| Parakeets a răspuns:

Ar fi un cel mai penibil motiv pentru care să nu angajezi pe cineva, care poate fi un angajat exemplar.

P.S. însă la ce mentalitate de ra*at avem noi aici, românașii sfințișori, nu e de mirare, să fii judecat și până la urmă doar pentru că exiști cumva, oricum. happy

Deci eu zic să riști și așa abia vezi cine te suferă și cine nu. Nu uita că de obicei "diferitul" sperie/șochează, dar și discriminează așa că, a fi tu diferit, bărbat cu plete, înseamnă doar că, oriunde ai fi ajuns, cine te-a angajat, a văzut dincolo de aspect și chiar tabieturi personale, ci văzut esența ta, spiritul tău și mna, ca la orice angajare, a văzut skillurile tale. Care dacă sunt de la ok la excepționale, nu ai de ce să-ți mai bați capul.
Ce vreau să spun, e că, prin a fi diferit de majoritatea, te va ajuta doar să atragi oameni de calitate, dar și serioși în viața ta. Oamenii care nu te vor trăda ușor. Evident că totuși, psihologic/biologic vorbind, omul poate totuși comite trădarea oricând. Dar măcar nu atragi pe oricine în preajma ta.

| antalmaria a răspuns:

Teoretic nu ar trebui, insa mai exista din pacate cazuri unde este posibil.