| claudiu2805 a întrebat:

maine am teza la romana si sunt in clasa a 7 a ce ar putea sa ne dea?
Funda!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din lecțiile pe care le-a predat la clasă!
Succes!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Uită-te in caiet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din materie?

| Kriss96 a răspuns:

Cu cine faci limba romana? Cu femeia de serviciu? Mai ai un an pana la examenul de admitere, iar profa nu va va spune nici macar ce sa invatati pentru teza? Pai la examen ce faci? Teza ca teza. Repeti ce ai in caiet.Dar nu poti invata pentru un examen de admitere fara sa ti se spuna ce anume trebuie sa inveti. Orice profesor, chiar si unul mai prost, comunica elevului materia pe care trebuie sa o invete.

| alexandra2000ale a răspuns:

Daca ai facut,, Calin (file din poveste),, e posibil sa iti dea sa scrii unul din comentarii (cele 3 tablouri), verbul, diftongi, triftongi, hiat, sinonime, antonime, paronime, omonime, pleonasmul...cam astea

Funda?

| mariutza21 a răspuns:

Poti sa repeti ce ai in caiet si sa faci exerciti de care ai mai facut in clasa. Bafta!

| StefanutzDz a răspuns:

Pai..cred ca te pot ajuta eu. Eu sunt clasa a 8-a si maine am si eu teza la romana.Ciudat nu? Din ce imi amintesc eu anul trecut as zice sa te axezi mai mult pe demonstratii de gen epic si gen liric, exprimarea opiniei, compunere descriptiva sau narativa, demonstratie de text nonliterar(cum sa arati ca e nonliterar) iar la partea de gramatica sinonime antonime omonime paronime cuvinte polisemantice functii sintactice, familie lexicala, camp lexical..despartirea in silabe cu reguli, derivare, compunere si conversiune(schimbarea valorii gramaticale) Sper ca ti-am fost de folos. Bafta la teza!

| yoionuzt a răspuns:

to sa iti dea :de analizat verbe cu tot cu diateze, de identificat diftongi si triftongi, de facut o compunere : asta iti va da sigur, pe langa astea nu stiu ce o sa iti mai dea. happy multa bafta