| Go3 a întrebat:

Sall all...am o intrebare. e normal ca la 16 ani sa ma 1.90 m si 78 kg.ca vreau sa ma apuc de sala fac si fotbal. vreau pareri si sfaturi... dau funda(sunt baiat)

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Da este normal.
Baietii trebuie sa aiba cu 10 kg mai putin decat inaltimea, iar fetele cu 20.
Sfaturi sala:
- antreneaza grupele mari de muschi o singura data pe saptamana (spate, pectorali, picioare, abdomen)
- foloseste greutati mari care sa iti permita un maxim de 7 - 8 repetari pentru grupele mari, 8-10 pentru grupele mici
- lucreaza incet si corect
- foloseste mai mult greutati libere la inceput ( haltere + gantere )
- cardio + dieta ( la ordinea zilei )
- Go natural! Bafta si antreneaza-te din greu!
PS: Daca insisti pentru suplimenti > Creatina + aminoacizi, insa este mai bine naturalwinking

2 răspunsuri:
| RockOut4ever a răspuns:

E ok inaltimea ta actuala, dar tinand cont ca un baiat cu cat e mai inalt cu atat e mai dragut eu zic ca mai degraba mai cresti un pic dupa 21 sau 22 de ani nu mai cresti. daca vei incerca sa incetinesti cresterea s-ar putea sa regreti. eu doar ti-am spus parerea mea, tu esti liber sa faci cum vrei... funda?

| Ciufulici a răspuns:

Pai eu zic cai binewinking si eu fac fotbal de 5-6 ani si am doar 13 ani 1.70 si 60 kg eu zic ca e bine