| Anonim0005 a întrebat:

Heei TPU, am o intrebare. Deci, vreau sa ma apuc de sala, sunt fata, si chiar as vrea sa ma tin se treaba. Vreau sa ma tonifiez, nu sa slabesc. Sa incerc proteine sau nu? Cateva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Combina exercitiile de cardio cu cele cu greutati si greutatea corpului (in privat pot da mai multe informatii, pentru ca ma indepartez de tema), trebuie sa mananci sanatos, lasa alcoolul in pace, lasa dulciurile in pace, bea intre 2, 5 si 5 litri de apa pe zi chiar daca mergi mai des la WC, sa nu uiti micul dejun, chiar daca iti place sau nu, chiar daca vrei sa slabesti sau nu, micul dejun trebuie sa fie mereu prezent deoarece este cea mai importanta masa a zile. Antreneaza-te 5 zile pe saptamana. Ca fata nu prea ai nevoie de proteine( doar daca nu te pregatesti pentru ceva concurs), eventual putin dupa antrenamente dar nu e obligatoriu. Mai bine cumpara Calciu, Magneziu si Zinc, BCAA etc ca sa eviti carcelul sau recuperarea substantelor pe care organismul le-a folosit in exces.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi, n-aidecat sa iei proteine... tongue
Dacavrei sa-ti faci muschi care sa se vada de la distanta, atunci fa sala.
Daca vrei sa ai un corp feminin frumos, format echilibrat, atunci mergi la inot si tenis, fiecare de, imi, 1-2 ori saptamanal.
Daca esti lenesa, atunci fa aerobic acasa, zilnic minim 15 minute.

Mai si optiunea absoluta: stai in casa in fata calculatorului sau televizorului si mananci chips-uri, hamburger si alte "bunatati", cu cola.

| Anonim0005 explică (pentru Bula):

Fac inot de 2 ori pe saptamana, si tenis cel putin o data pe luna, ies la alergat in fiecare dimineata asa ca nu se pune problema optiunii *absolute*

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Proteinele se iau dupa varsta de 20 de ani, cand nu-ti mai poate modifica corpul in crestere/dezvoltare.
Manaca sanatos si fa sport si nu ai nevoie de proteina sintetica, dar poti manca proteina sanatoasa: carne, peste, oua!

| CleanHeart a răspuns:

Da inceaca e ok sa ai un regim alimentar corespunzator si tine-te de sala acolo o sa ai multa motivatie cum is multi oameni, acasa vezi ca faci doua trei abdomene si ii gata exercitiul.Multa bafta si sa vii cu rezultate.

| heracles a răspuns:

In primul rand nu exista ''tonifiere musculara''muschiul este tare/ferm prin natura lui, poate vrei sa-ti dezvolti armonios musculatura, adica sa-i dai muschiului o forma frumosa fa inot, aerobic, exercitii de forta cu propria grutate a corpului, sarituri la coarda, bicicleta, abdomene. daca chiar vrei sa iei si proteine poate niste batoane proteice milk and egss, lapte cu albus, dar mai bine le procuri din alimentatie naturala, ia si 1L de lapte de vaca sau de bivolita sau de capra, si nite oua,(albusul contine protine(albumine)cel mai sanatos lapte este cel de capra dupa care urmeza cel de bivolita si vaca.proteine se gaseste si in peste,, piept de pui, ficat de porc sau muschi de vita/porc.Proteinele de fapt dupa cum stii sunt amino-acizi si se depun la nivelul muschilor sub forma de colagen, sunt niste caramizi pentru muschi, dar tu trebuie sa mai i-ei si vitamine si minerale.nu doar proteine.Notiunea de ''tonifiere musculara'' este inteleasa gresit, nu poti sa-ti slabesti(tonifiezi) muschi, eventuala sa-ti mai reduci din masa adipoasa, sa fie un echilibru intre masa adipoasa si masa musculara.deci repet muschiul se formeza nu se tonifiaza.