| alexxy_8614 a întrebat:

Sall.Va rog imi puteti delimitia propozitiile din compunerea urmatoare? pentru ca sunt foarte zapacita cu aceste verbe la mod nepersonale.sad Deci:

Cartea poate fi prietena ta, daca iti place sa o citesti si o faci cu pasiune, nu din obligatie.De aici poate porni o mare aventura impreuna. Ea poate sa-ti fie lumea ta paralela in care fugi atunci cand ai chef de`o scapare in libertate
In functie de ce carte este, tu poti sa te atasezi de temele din ea, de capitolele din ea si sa te lasi coplesit de armonia cuvintelor, pictate pe foaie
Incearca doar, si vei simti aceeasi placere, pe care am simt si eu atunci cand citesc! Helpp

1 răspuns:
| G a răspuns:

Sfat: intai subliniaza predicatele, apoi conjunctiile, apoi separa propozitiile. si verbele alea (poate)"sa fie", (iti place)"sa citesti" sunt predicate, doar ca nu la indicativ.