| AndreiC001 a întrebat:

Salut!

Am facut un accident rutier in care am fost vinovat (din fericire everyone is safe) iar rezultatul la masina mea a fost dauna totala conform asigurarii casco (mentionez ca suma asigurata este de 6 mii de euro iar in urma constatarii daunele s-ar ridica la aproximativ 11 mii de euro, desi mi se pare un pret putin exagerat avand in vedere ca este vorba strict de cateva elemente de caroserie si intr-adevar 2 airbaguri dar fara a fi afectat motorul rotile sau structura de rezistenta). Sunt curios cam care ar fi cea mai buna varianta pe care as avea-o la dispozitie legal pentru a recupera cat mai mult posibil in urma accidentului. Mentionez ca masina sh ar fi undeva pe la 17 mii de euro. Multumesc pentru raspunsuri.

PS: As fi dispus sa mai investesc ceva in plus fata de cei 6000 pentru a o repara cum trebuie la un service bun dar care sa nu aiba preturi de reprezenta, totusi (din ce am gasit pe net preturile pieselor ar fi cam la jumatate fata de cele evaluate de ei).

Exista cumva posibilitatea de a primi intrega suma asigurata si sa pot repara in voie masina, fara a primi directive din partea lor? (care intr-adevar ar putea duce suma reparatiei la cei 11 mii) - fiindca, din ce am auzit, sunt destul de exigenti, sau poate nu sunt chiar asa?!? Sau sa ies cumva cu macar 13 14 mii de euro din toata treaba, pentru a putea achizitiona un autoturism similar.

Este prima oara cand patesc, si sper ca si ultimahappy Pot oferi mai multe detalii despre firma si situatie daca este cineva dornic sa ma ajute sau sa imi explice.

Multumesc.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu se poate cere si o "revaluare" a pretului masininii tale raportat la pretul pietii second hand, fata de un autovehicul similar! insa niciodata firmele de asigurari nu iti vor evalua masina la pretul pietii, din mai multe motive, unul dintre ele este faptul ca masina ta care zici ca valoreaza 17k euro pe net, este pretul cerut de vanzator, care poate fi nu doar un parc auto ci si o persoane fizica

daca eu pe o masina de 12 ani cer un pret de bentley asta nu inseamna ca acela este pretul pietii!

in orice caz, iti inteleg problema, pentru ca tu practic nu poti cu banii luati de la asigurari sa iti cumperi o masina asemanatoare cu a ta!

am platit casco si platesc si actual, de foarte multi ani, la toate masinile mele si vad de la an la an ce evaluari "mici" ofera ei masinilor raportat la cat se vand aceste masini pe net, este un sistem care-i avantajeaza pe ei in primul rand!

din cate stiu tu poti sa incasezi banii oferiti de ei dar sa primesti si epava pe care sa o poti vinde, daca este o masina ce are cautare poti lua niste banuti pe ei de la cineva care fie vrea sa dezmembreze fie sa o repare in regie proprie...eu daca as fi statul si implicit legiuitorul AS OBLIGA CA EPAVELE SA FIE CASATE ca sa nu se reintoarca pe sosele, caci asa ar fi logic!

deci cere o reevaluare prin care sa motivezi ca raportat la pretul pietii si daca ai putea vinde epava si primi cei 6k euro, nu ai fi nici pe aproape fata de o masina similara!

daca nu iti convine ce raspuns iti dau ei, poti sa iti pui un avocat!

| sierra1 a răspuns:

Fiind - așa cum spui - "daună totală", n-o mai repari, incasezi suma și o pui pe lângă alte economii și iei ALTA